تاجیکستان: چرخبالهای ما وارد حریم ازبکستان نشده‌اند

چرخبال وزارت دفاع تاجیکستان
Image caption مقامات انتظامی ازبکستان تاجیکستان را به نقض حریم هوایی کشورشان متهم کرده‌اند

وزارت دفاع تاجیکستان خبرهای مبنی بر ورود یک چرخبال نظامی این کشور به حریم هوایی ازبکستان را رد کرد.

طوری که فریدون محمدعلی‌اف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان گفت، روز گذشته هیچ یک از هواپیماها و چرخبالهای نیروهای مسلح این کشور پروازهای آموزشی انجام نداده‌اند.

آقای محمدعلی‌اف روز پنج‌شنبه‌ ۲۸ نوامبر به بی‌بی‌سی گفت: "در قلمرو واحدهای ارتش تاجیکستان در سراسر کشور در کنار فناوریهای مختلف نظامی چرخبالها و هواپیماهای نظامی نیز قرار دارند. این هواپیماها و چرخبالها طبق برنامه هر هفته پروازهای آموزشی انجام می‌دهند."

"اما روز ۲۷ نوامبر سال روان که گویا یک چرخبال وزارت دفاع در ازبکستان مشاهده شده است، هیچ یک از چرخبالهای ما حتی پروازهای آموزشی هم انجام نداده‌اند.”

آقای محمدعلی‌اف ادعای مقامات ازبکستان در اینباره را بی‌پایه خواند. ضمنا، وزارت خارجه تاجیکستان نیز می‌گوید که جانب ازبکستان در این باره به تاجیکستان هیچ یادداشت اعتراضی ارسال نکرده است.

برخی از رسانه‌های خبری ازبکستان در استناد به مسئولان نهادهای انتظامی آن کشور از نقض حریم هوایی این کشور توسط یک چرخبال نظامی تاجیکستان گزارش داده‌اند.

از جمله خبرگزاری “۱۲uz” از قول یک منبع انتظامی نوشته است: “روز چهارشنبه ۲۷ نوامبر یک چرخبال مربوط به نیروهای هوایی تاجیکستان به حریم هوایی ازبکستان در منطقه قزیل مزار ولایت جیزخ وارد شد و به جانب ولایت سیردریا پرواز کرد.”

در ادامه‌ این خبر آمده است که این چرخبال تاجیکستان را شاهدان عینی در فضای ناحیه بیکاباد ولایت تاشکند نیز مشاهده کرده‌اند.

برخی از کارشناسان سیاسی می‌گویند با توجه به این که طی سالهای اخیر مناسبات ازبکستان با تاجیکستان سرد است، مقامات هر دو کشور در سطوح مختلف یکدیگر را به اعمال فعالیتهای دشمنانه نسبت به هم متهم می‌کنند.

از جمله در سالهای گذشته هم در تاجیکستان و هم در ازبکستان از چند مورد مجازات اتباع تاجیک و ازبک به اتهام جاسوسی گزارشهایی پخش شده بود.

در پاییز سال گذشته دادگاهی در ازبکستان سه زن از جمله ساکنان ناحیه ازون ولایت سرخان دریا را به اتهام جاسوسی به نفع تاجیکستان برای مدت‌های طولانی روانه زندان کرد.

موارد بازداشت و زندانی شدن چندی از ساکنان تاجیکستان در شمال این کشور به اتهام جاسوسی به نفع ازبکستان نیز در گذشته وجود داشته است.

از سوی دیگر، بسیاری از ساکنان مناطق هم‌مرز با ازبکستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان از نامزدهای انتخابات خواسته بودند که برای بهبود بخشیدن به مناسبات بین دو کشور همسایه تلاش کنند.

اما برخی از کارشناسان می‌گویند که مناسبات تیره تاجیکستان و ازبکستان بزودی بهبود نخواهد یافت، زیرا سردی مناسبات آنها بیشتر ناشی از روابط سرد رهبران دو کشور، یعنی امامعلی رحمان و اسلام کریم اف، است.

مطالب مرتبط