هشدار سازمان ملل نسبت به آسیب‌‎ های روحی کودکان سوری

آژانس پناهندگان سازمان ملل با انتشار گزارشی هشدار داده که جنگ در سوریه نسلی از کودکان ایجاد می‌کند که از نظر روحی و جسمی آسیب دیده‌اند.

براساس این گزارش بسیاری از کودکانی که از جنگ و درگیری در سوریه گریخته‌اند، دچار آسیب‌های روانی هستند.

در این گزارش گفته شده بسیاری از کودکانی که به کشورهای همسایه رفته‌اند ترک تحصیل کرده و مجبور شده‌اند که برای امرار معاش کار کنند.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل بیش از ۳۰۰ هزار کودکی که در لبنان و اردن زندگی می‌کنند تا پایان سال جاری میلادی به مدرسه دسترسی ندارند.

بسیاری از این کودکان در حالی که بعضی از آنها تنها هفت سال دارند، مجبورند برای ساعاتی طولانی و در مقابل دستمزدی اندک کار کنند.

آنتونیو گوترز، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به هنگام ارائه این گزارش گفت اگر در این مورد اقدامی فوری صورت نگیرد، نسلی بیگناه قربانی جنگی منزجر کننده خواهد شد.

این گزارش تازه‌ترین تلاش‌های انجام شده برای نشان دادن تلفات سنگین جنگ داخلی سه ساله سوریه بر کودکان در داخل و خارج مرزهای آن کشور است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل برای تهیه این گزارش در حدفاصل ژوئیه تا اکتبر سال ۲۰۱۳ مصاحبه‌هایی با کودکان و خانواده‌های آنها که در لبنان و اردن زندگی می‌کنند، انجام داد.

کارشناسان با ۸۱ کودک پناهنده مصاحبه کرده و بحث‌های گروهی با ۱۲۱ کودک دیگر در اردن و لبنان انجام دادند. آنها همچنین با کارکنان سازمان ملل و سازمان‌های غیر دولتی که با این کودکان و خانواده‌های آنها کار می‌کنند، مشورت کردند.

براساس برآورد این نهاد بین المللی بیش از ۷۰ هزار خانواده پناهجوی سوری بدون پدر زندگی می کنند و حدود ۳۷۰۰ کودک پناهجو بدون هر گونه همراهی و یا بدون والدین زندگی می کنند.

از حدود یک میلیون یکصد هزار پناهجوی سوری، بیش از ۳۰۰ هزار نفر در حال حاضر در لبنان، بیش از ۲۹۰ هزار نفر در ترکیه و همچنین بالغ بر ۲۹۰ هزار نفر هم در اردن زندگی می‌کنند.

آمار همچنین نشان می‌دهد که شمار دیگری هم در کشورهای عراق و مصر هستند.

براساس گزارش سازمان ملل بیم آن می‌رود که کشورهای میزبان نتوانند از عهده برآوردن نیازهای این پناهجویان برآیند.