آمادگی ایران به ادامه‌ سرمایه‌گذاری در تونل "استقلال"

"استقلال"
Image caption تونل "استقلال" 5.2 کیلومتر طول داشته و در مسیر دوشنبه-خجند که مناطق مرکزی و شمال تاجیکستان را به هم متصل می‌کند، واقع است

دولت ایران آمادگی خود را برای ادامه‌ سرمایه‌گذاری در طرح بنیاد تونل "استقلال"، واقع در مسیر دوشنبه-خجند، اعلام کرده است.

طبق اطلاع یک منبع از سفارت ایران در تاجیکستان، فعلا کارشناسان شرکتهای ایرانی "فراب" و "صابر" مشغول محاسبه مخارج اضافی این طرح هستند.

تونل "استقلال" سال 2006 با شرکت رؤسای جمهور تاجیکستان و ایران مورد استفاده قرار گرفت، ولی امور ساختمانی در آن تا حال انجام نشده است.

جانب ایران در صدد است تا اواسط ماه آینده مبالغ ضروری را به شرکتهای ایرانی پرداخت کند و امور ساختمان و بازسازی این تونل از سر گرفته شود.

این موضوع اخیرا در وزارت حمل و نقل تاجیکستان نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

هرچند در سال 2011 رؤسای جمهور تاجیکستان و ایران در باره سرمایه‌گذاری اضافی برای ادامه‌ امور ساختمانی در این طرح توافق کردند و قرار بود که تا اواخر سال گذشته این تونل کاملا مورد استفاده قرار بگیرد، ولی این طرح تا کنون انجام نشده است.

قرار بود که هم تاجیکستان و هم ایران برای ادامه‌ امور ساختمانی در این تونل سه میلیون دلاری اختصاص بدهند. ولی منابع آگاه می‌گویند که جانب ایران این تعهد خود را اجرا نکرده است و شرکتهای ساختمانی نتوانسته‌اند سریعا برای انجام امور ساختمانی در این طرح کلیه مواد ساختمانی را خریداری کنند.

به این دلیل امور ساختمانی در تونل "استقلال" که 5.2 کیلومتر طول دارد، تا حال ناتمام باقی مانده و رانندگان وسایل حمل و نقل ضمن عبور از این تونل همواره به ساختمانچیان دشنام می‌فرستند.

به گفته آنها، شرکت چینی که ساختمان تونل "شهرستان" در این مسیر را بر عهده داشت، امور ساختمانی را با کیفیت بالایی انجام داده و راننده‌ها ضمن عبور از آن با مشکل روبرو نیستند.

مشکل اصلی تونل "استقلال" آب زیاد در داخل آن است که در فصل تابستان وسایل حمل و نقل را دچار مشکل می‌کند. در فصل زمستان این آبها یخ شده و از حرکت آزاد وسایل حمل و نقل مانع می‌شوند.

ساختمان این تونل در زمان شوروی آغاز شده بود و سپس به دلیل کمبود سرمایه متوقف شد. در سال 2003 امور ساختمانی در این طرح از سر گرفته شد.

طبق یک توافق دولت تاجیکستان و ایران، قرار شد که جانب ایرانی برای اجرای این طرح 31.2 میلیون دلار اختصاص می‌دهد که 10 میلیون از این مبلغ کمک بلاعوض می‌باشد.

طبق نتایج یک مزایده شرکت “صابر” مسئول اجرای این طرح انتخاب شد. چند سال قبل شرکت “فراب” که به احداث نیروگاه “سنگتوده-2” مشغول بود، به امور ساختمانی در این طرح جلب شد.

با این وجود، امور ساختمانی در تونل "استقلال" تا حال انجام نیافته و به گفته ساکنان محلی، امور ساختمانی در این تونل به کُندی پیش می‌رود.

تا باز شدن تونل "استقلال" آمد و رفت ساکنان توسط گردنه‌های انزاب و شهرستان صورت می‌گرفت. در فصل سرما حرکت وسایل حمل و نقل در این مسیر متوقف می‌شد.

.

مطالب مرتبط