وزرای خارجه، دارایی و ترابری تاجیکستان عوض شدند

همراهخان ظریفی حق نشر عکس non
Image caption آقای ظریفی از دیپلماتهای غرب گرا خوانده می شد که می خواست تاجیکستان را تا حدی از تحت نفوذ روسیه خارج کند

با فرمان امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، همراهخان ظریفی از مقام وزارت خارجه برکنار و سراج‌الدین اَصلف در این سمت جایگزین او شد.

آقای ظریفی هفت سال وزیر خارجه تاجیکستان بود و از دیپلماتهای باسابقه این کشور محسوب می‌شود. وی ۲۰ سال پیش، در زمان جنگ داخلی، به عنوان رئیس یکی از ادارات وزارت خارجه وارد امور دیپلماتیک شد.

قبل از انتصابش به مقام وزارت خارجه در سال ۲۰۰۶ آقای ظریفی سفیر تاجیکستان در اتریش، مجارستان و آمریکا بود. بسیاریها از او به عنوان یکی از دیپلوماتهای غربگرا نام می‌برند که در دوران وزارتش تلاش کرده است تاجیکستان را تا حدی از تحت نفوذ روسیه خارج کند.

اما موافقتنامه در باره تمدید حضور پایگاه روسیه در تاجیکستان که ماه اکتبر پارسال در جریان سفر ولادیمیر پتین به دوشنبه امضا و ماه اکتبر امسال در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تصویب شد، بیانگر ناکامی او در رویارویی چند سال اخیر مقامات تاجیک با روسیه ارزیابی شده می شود.

برخی از تحلیلگران برکناری آقای ظریفی را به این موضوع مرتبط می‌دانند و می‌گویند که روسیه حضور او را مانع بهبود روابط تیره شده‌اش با تاجیکستان در سالهای اخیر می‌دانست.

از رویدادهای بحث برنگیز دیگر در دوران وزارت آقای ظریفی تحویل قطعه‌ای زمین در استان بدخشان به چین در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱ بود که واکنشهای تند عده ای از مخالفان و نمایندگان جامعه مدنی تاجیکستان را به دنبال داشت.

سراج‌الدین اَصلف، وزیر خارجه جدید، قبل از انتصابش به این سمت برای حدود هفت سال نماینده دائم تاجیکستان در سازمان ملل متحد و سفیر این کشور در کوبا بود.

هرچند او نیز سابقه‌ای طولانی در عرصه دیپلماسی و روابط خارجه تاجیکستان دارد، اما میان مردم شخصیتی چندان شناخته شده نیست و به گفته تحلیلگران، تا کنون فعالیتهای چندان درخشانی برای توسعه روابط خارجه این کشور نداشته است.

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین با صدور فرمانهایی سفرعلی نجم‌الدینف، وزیر دارایی را از مقامش برکنار کرده و عبدالسلام قربانف را به این سمت منصوب کرد.

آقای نجم الدینف، متولد ناحیه واسع ولایت ختلان، از سال ۲۰۰۰ به این سو وزارت مالیه یا دارایی را به عهده داشت و از مقامهای باتجربه کابینه آقای رحمان محسوب می‌شد.

امضای موافقتنامه‌های مالی سال ۲۰۰۴ با روسیه، از جمله در مورد عفو ۲۴۲ میلیون دلار بدهی تاجیکستان که در عوضش روسیه دیدبانگاه فضایی موسوم به "اُکنو" را به تصرف خود درآورد، به دوران اول وزارت او برمی‌گردد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای نجم الدینف از سال 2000 به این سو وزارت دارایی را به عهده داشت

آقای نجم الدینف دیرتر گفته بود که تاجیکستان تلاشهای زیادی کرد، تا بدهی خود به روسیه را که زمان جنگ داخلی گرفته بود، زودتر و با پول نقد بپردازد، ولی روسها راضی نشده‌اند.

در نهایت، دولت تاجیکستان به ریاست امامعلی رحمان تحت فشار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور وقت روسیه، ناچار شد دیدبانگاه بی‌نظیر فضایی را که دارای اهمیت راهبردی برای این کشور بود، در ازای بدهی اندکش به "شریک استراتژیک" خود تسلیم کند.

عبدالسلام قربانف، وزیر جدید دارایی، ۵۴ ساله و متولد ناحیه دنغره، خاستگاه امامعلی رحمان، رئیس جمهور است. او چندان شخصیت شناخته شده‌ای در عرصه سیاسی تاجیکستان نیست.

آقای قربانف قبل از انتصاب به این سمت، از سال ۲۰۰۶ به این سو، رئیس اداره ساختمان تأسیسات دولتی وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان بود. وی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ در اداره مالیات ناحیه دنغره در سمتهای مختلف کار کرده است.

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین با صدور فرمانهایی نظام حکیمف را از وزارت ترابری این کشور برکنار و خیر‌الله عصایف را به این سمت منصوب کرده است. آقای عصایف پیش از این ظرف سه سال مدیریت شرکت "راغون گاس استروی" را به عهده داشته است.

عزل و نصبهای جدید در کابینه تاجیکستان در پی انتخابات اخیر ریاست جمهوری صورت می‌گیرد. در این انتخابات که ناظران خارجی آن را فاقد رقابت خوانده‌اند، امامعلی رحمان پیروز‌ اعلام شد و برای چهارمین بار بر کرسی ریاست جمهوری تاجیکستان تکیه زد.

تحلیلگران می‌گویند که تغیرات در کابینه تاجیکستان این بار هم توقّعات مردم را برآورده نکرده و برعکس آقای رحمان بیش از پیش افراد صادق و نزدیک به خود را روی کار آورده است.