درگیری در تظاهرات تایلند؛ یک نفر با شلیک گلوله کشته شد

Image caption روز شنبه اعتراضات در تایلند به روز هفتم کشیده شد

تظاهرات حامیان و مخالفان دولت در بانکوک، پایتخت تایلند، به درگیری کشید و در این جریان دست‌کم یک نفر با شلیک گلوله کشته شد و سه نفر زخمی شدند.

گروه‌هایی از مردم که راهی تظاهراتی در حمایت از دولت بودند، با حمله گروهی از دانشجویان مخالف دولت روبه‌رو شدند و کمی بعد، کار به تیراندازی کشید.

روز شنبه ۳۰ نوامبر، اعتراضات در تایلند به روز هفتم کشید.

این معترضان خواستار کناره‌گیری دولت هستند.

پیش‌تر ینگلاک شیناوترا، نخست‌وزیر تایلند در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی، برگزاری هرگونه انتخابات زودهنگام را رد کرده بود.

معترضان می‌گویند خانم ینگلاک در واقع آلت دست برادرش تاکسین شیناوترا، نخست وزیر سابق است.

آقای تاکسین در سال ۲۰۰۶ و‌ پس از اعتراضات گسترده در تایلند، در یک کودتا برکنار شد و اکنون در یک تبعید خودخواسته، در خارج از کشور زندگی می‌کند.

او دو سال پس از برکناری، به جرم فساد مالی به حبس محکوم شد. تاکسین شیناوترا همواره گفته که اتهامات وارده به او سیاسی و ناروا بوده است.

تاکسین شیناوترا از مناقشه‌انگیزترین چهره‌های سیاسی در تایلند است که در عین محبوبیت گسترده در مناطق روستایی، در شهرها و در میان طبقه متوسط مخالفان فراوانی دارد.

احتمال افزایش خشونت‌ها

Image caption معترضان می‌گویند خانم ینگلاک آلت دست برادرش تاکسین شیناوترا، نخست وزیر سابق است

روز شنبه ۳۰ نوامبر، اعتراض‌ها در تایلند که تاکنون عمدتا مسالمت‌آمیز باقی مانده بود، به خشونت کشید.

درگیری حامیان و مخالفان دولت در مقابل ورزشگاهی رخ داد که به گزارش جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی در بانکوک، در روزهای گذشته تجمع حامیان قرمزپوش دولت به آن محدود شده بود تا از رویارویی با تظاهرات ضد دولتی پرهیز شود.

در این درگیری، گروهی از دانشجویان معترض، به خودروهایی که حامیان دولت را به ورزشگاه می‌آوردند، حمله کردند. شیشه این وسائل نقلیه در این درگیری‌ها خرد شد و جراحت‌های جزئی گزارش شد.

کمی بعد صدای تیراندازی‌ شنیده شد که هنوز برای بی‌بی‌سی مشخص نشده که از جانب چه کسی صورت گرفته است.

در پی آن، نیروهای پلیس به این منطقه اعزام شدند و خیابان‌ها بسته شد ولی زد و خورد بین دو طرف، برای ساعاتی ادامه پیدا کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید هرچند به نظر می‌رسد دولت تاکنون تمایلی به استفاده از نیروی نظامی در مقابل اعتراض‌ها نشان نداده، همان نیرویی که هفت سال پیش برادر نخست‌وزیر را برکنار کرد، اما ممکن است گزینه دیگری برایش باقی نمانده باشد.

اکنون تنش‌ها در بانکوک رو به افزایش است. جنبش اعتراضی ضد دولتی، دعوت به اشغال فراگیر ساختمان‌های دولتی در سرتاسر پایتخت کرده و آن را "شورش خلق" خوانده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، اگر حامیان خانم ینگلاک که عمدتا در حومه شهر و روستاها ساکن هستند بیش از این برای پشتیبانی از او روانه پایتخت شوند، خطر فراگیر شدن خشونت در پایتخت بالا می‌گیرد.

آن‌چه در روزهای اخیر سبب افزایش تنش‌های سیاسی در تایلند شده، طرح پیشنهادی عفو سیاسی است که منتقدان آن می‌گویند بازگشت تاکسین شیناوترا را ممکن می‌کند.

سنای تایلند این طرح مناقشه‌برانگیز را رد کرده است.

خانم ینگلاک، نخست‌وزیر، گفته است که رای سنا را می‌پذیرد و آن را دوباره به رای نمی‌گذارد.

مطالب مرتبط