معترضان در اوکراین ساختمان‌های دولتی را محاصره کرده‌اند

معترضان در اوکراین با تجمع در میدان استقلال در کی‌یف، پایتخت آن کشور برای چندمین روز متوالی در مخالفت با دولت دست به اعتراض زده‌اند.

براساس گزارش های دریافتی، صدها معترض شب گذشته را در این میدان سپری کردند و شماری دیگر از مخالفان دولت هم در شورای شهر کی‌یف سنگر گرفته‌اند.

در همین حال ولادیمیر ریبک، سخنگوی پارلمان از انجام گفت و گو بین دولت و مخالفان طی امروز (دوشنبه ۲ دسامبر) خبر داده است.

به گفته او به تمامی جناح ها فرصت داده می‌شود تا عقاید خود را ابراز کنند.

اعتراضات در این کشور از بیش از یک هفته پیش و پس از آن که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور در جریان اجلاس اتحادیه اروپا در شهر ویلنیوس لیتوانی از امضای یک موافقت نامه تجاری با این اتحادیه خودداری کرد، آغاز شد.

معترضان با تصمیم آقای یانوکوویچ مخالف هستند.

به گفته آنها این اقدام رئیس جمهور، امیدها برای نزدیک تر شدن این کشور به اروپا را از بین برده است.

روز گذشته بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار معترض در مخالفت با تصمیم دولت مبنی بر منع برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در یک راهپیمایی شرکت کردند.

در جریان اعتراضات دیروز در نزدیکی ساختمان ریاست جمهوری اوکراین، پلیس با استفاده از گازاشک آور، نارنجک صوتی و باتوم به مقابله با معترضان پرداخت.

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین اوکراین هم که زندانی است در پیامی از مردم کشورش خواست که با ماشین، هواپیما یا پای پیاده از تمام نقاط اوکراین به پایتخت بیایند و در اعتراضات شرکت کنند.

خانم تیموشنکو از مردم خواسته است که تا سرنگونی دولت از تلاش دست برندارند.

اوکراین که دومین کشور بزرگ اروپاست، در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ مستقل شد و از آن زمان، میان نزدیک‌تر شدن به اروپای غربی و آشتی با روسیه در نوسان بوده است.

روسیه تامین کننده بخش اعظم نیازهای انرژی اوکراین است.

مطالب مرتبط