سفر دیوید کامرون به چین به منظور گسترش روابط تجاری

Image caption لی کچیانگ، نخست وزیر چین، طی مراسمی ویژه‌ از همتای بریتانیایی خود در تالار بزرگ چین استقبال کرد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که امروز برای سفری رسمی وارد پکن، پایتخت چین شد بر تقویت گسترش همکاری‌های تجاری با این کشور تاکید کرد.

آقای کامرون وعده کرده است که از نهایت "اعتبار سیاسی" خود برای رسیدن به توافق تجاری اتحادیه اروپا با چین استفاده کند.

بیش از صد نفر از رهبران تجاری بریتانیا، آقای کامرون را در این سفر همراهی می‌کنند.

لی کچیانگ، نخست وزیر چین، پس از دیدار و گفتگو با همتای بریتانیایی خود گفت که این دو موافقت کرده‌اند تا زمینه پیشرفت توانایی‌های هسته‌ای و بهره‌برداری از قطارهای پر‌سرعت را فراهم کنند.

حزب کارگر، به نخست وزیر بریتانیا هشدار داده است تا در مسابقه ای که منجر به "سقوط خواهد شد" با چین وارد رقابت نشود.

رهبران دو کشور پس از دیدار و گفتگو بیانیه‌های رسمی خود را در محل تالار بزرگ پکن در جمع خبرنگاران اعلام کردند، اما سوالی از آنها نپذیرفتند.

Image caption دیوید کامرون گفت که هیچ کشوری به اندازه بریتانیا مایل به جذب سرمایه‌گذاری های چین نیست

آقای لی در این بیانیه گفت مذاکرات "بسیار پر‌بار" بوده و افزود که بریتانیا و چین اکنون به شرکایی تبدیل شده اند که برای ارتقا و توسعه یکدیگر لازمند.

او در ادامه گفت: "چین مایل به خریداری سهام و سرمایه گذاری در پروژهای هسته‌ای بریتانیاست و طرف بریتانیایی نیز از این ایده استقبال کرده است."

آقای لی و کامرون همچنین اعلام کردند که به منظور ارتقای همکاری‌های علمی و پژوهشی با سرمایه‌گذاری‌ به ارزش ۲۰۰ میلیون پوند موافقت کرده‌اند.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "من پیشرفت چین را نه تنها فرصتی برای مردم این کشور بلکه برای ارتقای بریتانیا و جهان نیز می دانم."

او در ادامه گفت: "بریتانیا می‌خواهد چین به رویاهایش دست یابد و من معتقدم که با کمک یکدیگر می توانیم در رقابت جهانی موفق شویم."

آقای کامرون ضمن انتقاد از مخالفان ایجاد روابط تجاری آزاد با چین گفت: "بعضی ها در اروپا و مناطق دیگر شاهد تحولات جهانی هستند و می‌خواهند چین را در پشت دیواری حصیری از موانع تجاری نگه دارند، اما بریتانیا می‌خواهد این موانع را نابود کند."

نخست وزیر بریتانیا در اولین روز از سفر خود، در مراسم افتتاحیه یک آکادمی جدید متشکل از تکنیسین، فروشنده و خدمه شرکت جگوار لند روور شرکت کرد.

با عقد قراردادی به ارزش ۴.۵ میلیارد پوند، این آکادمی قرار است در طول سال آینده صدهزار خودرو برای مصرف داخلی چین تولید کند.

همچنین در جریان این سفر، شرکت بریتانیایی رولز رویس موفق شده قراردادی به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون دلار با چین امضاء کند.

به موجب این قرارداد، شرکت رولز رویس موتورهای هواپیما در اختیار شرکت هواپیمایی چین شرقی قرار خواهد داد.

این سفر پس از آن صورت می گیرد که آقای کامرون در اولین سفر خود در ماه مه با دالایی لاما، رهبر تبعیدی بوداییان تبت دیدار کرد.

این دیدار انتقاد بسیاری از مقامات چین را به همراه داشت و گفته می شود اکنون آقای کامرون برای ایجاد روابطی گرمتر با چین به این سفر مبادرت ورزیده است.

مطالب مرتبط