نخست وزیر تایلند در خواست معترضان را برای استعفا نپذیرفت

Image caption خانم یینگلاک اولین نخست وزیر زن تایلند و جوانترین نخست وزیر در ۶۰ سال گذشته است

یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند درخواست معترضان را برای استعفا نپذیرفته و آن را بر خلاف قانون اساسی کشور دانسته با این حال تاکید کرده که از گفتگو استقبال می‌کند.

"من هر کاری که بتوانم برای رضایت مردم انجام می‌دهم اما کاری که می‌کنم باید مطابق قانون اساسی باشد."

سوتِیپ سو اِکسوبان رهبر مخالفان دولت دیروز پس از دیدار با خانم یینگلاک برای اعتصاب عمومی یک روزه‌ فراخوان داد و خواستار استعفای او در دو روز آینده شد.

"به یینگلاک گفتم تا تحویل قدرت به مردم، این آخرین باری است که او را می‌بینم. هیچ راه حل دیگری وجود ندارد و این مسئله باید در دو روز آینده تمام شود."

معترضان امروز دوشنبه (۱۱ آذر) هم به تظاهرات ادامه دادند و باز هم با پلیس درگیر شدند اما بنابر گزارش‌ها شمار تظاهرکنندگان به نسبت روزهای گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

اعتراضات اخیر در تایلند بزرگترین نا آرامی سیاسی در سه سال گذشته قلمداد شده و تا بحال در درگیری‌های تظاهرکنندگان با پلیس چهار نفر کشته شده‌اند.

معترضان معتقدند خانم یینگلاک زیر نفوذ برادرش تاکسین، نخست وزیر برکنار شده سابق قرار دارد و می‌خواهند یک "شورای مردمی" غیر منتخب زمام امور را بجای خانم یینگلاک بر عهده بگیرد.

Image caption یکی از تظاهرکنندگان در نزدیکی دفتر نخست وزیری و در کنار کامیون پلیس که معترضان کلمه صلح را روی آن نوشته‌اند

آقای تاکسین در سال ۲۰۰۶ و‌ پس از اعتراضات گسترده، در یک کودتا برکنار شد و اکنون در تبعید خودخواسته بسر می‌برد.

اعتراضات اخیر هفته گذشته و پس از آنکه دولت تایلند لایحه عفو سیاسی را به مجلس نمایندگان برد آغاز شد. این لایحه تلاشی برای بازگرداندن تاکسین شیناوات به تایلند تلقی شد.

لایحه در مجلس نمایندگان به تصویب رسید و این باعث اعتراض مخالفان شد.

این لایحه بعد در سنای تایلند رد شد و خانم یینگلاک هم گفت رای سنا را می‌پذیرد اما اعتراضات ادامه پیدا کرده است.

این اعتراضات تا شنبه (نهم آذر) صلح‌آمیز بود اما از شنبه معترضان سعی کردند از راه‌بندهای پلیس عبور کنند و وارد دفتر نخست وزیر شوند. پلیس با گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش سعی کرد معترضان را متفرق کند.

به گفته جونا فیشر خبرنگار بی بی سی در بانکوک، دارودسته‌های جوانان بزهکار با تحریک پلیس ضد شورش و حمله به خودروهای پلیس باعث شده‌اند این اعتراض‌ها شکل خشن‌تری بخود بگیرد.

مطالب مرتبط