برنامه معترضان در تایلند برای اشغال مقر پلیس

Image caption تایلند با بدترین بحران سیاسی خود در سه سال گذشته روبروست.

جنبش ضد دولتی تایلند اهداف تازه ای را برای حامیان خود مشخص کرده است و از معترضان خواسته است مقر پلیس در بانکوک را اشغال کنند.

سوت‌هایپ توئک‌سوبان، رهبر جنبش ضد دولتی تایلند این خواسته را در پی درگیری هایی عنوان کرده که در طی آن معترضان قصد ورود به دفتر نخست وزیری را کرده بودند.

در همین حال پلیس تایلند نیز با هدف کاهش تنش ها، موانع و سنگرهای اطراف مقر خود را برچیده است.

خانم شیناواترا، نخست وزیر تایلند خواسته معترضان برای کناره گیری را نپذیرفته است.

یینگلاک شیناواترا نخست وزیر تایلند گفته حاضر به مذاکره است اما خواسته معترضان برای جایگزین کردن دولت با یک شورای انتصابی غیر قانونی و خلاف قانون اساسی است.

این بدترین بحران سیاسی تایلند در سه سال گذشته است و تا کنون چهار نفر طی آن کشته شده اند.

اعتراضات سال ۲۰۱۰ در این کشور نیز به خشونت کشیده شد.

کشور دموکراتیک

روز دوشنبه یک دادگاه در تایلند برای دومین بار قرار بازداشت سوت‌هایپ توئک‌سوبان، رهبر مخالفان، را به اتهام شورش صادر کرد.

معترضان می خواهند دولت را برکنار کنند و شورایی انتصابی به نام "شورای مردم" را جایگزینش نمایند. آنها خانم شیناواترا را متهم می کنند که عملا اداره دولت را به برادر خود تاکسین شیناواترا، رهبر برکنار شده و سابق تایلند سپرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده سوت‌هایپ توئک‌سوبان روز دوشنبه به مردم گفته است: "به ما بپیوندید تا از حکومت تاکسین رها شویم. با هم کار می کنیم تا تایلند را به کشوری کاملا دموکراتیک تبدیل کنیم. ما همه نیروهایمان را جمع می کنیم و اداره پلیس شهر را تصرف می کنیم و آن را از آن خود مردم می کنیم."

سیاستمدار سابق تایلند روز یکشنبه گفته بود نخست وزیر باید "ظرف دو روز" استعفا دهد اما خانم شیناواترا تا کنون مقاومت کرده است.

خانم شیناواترا روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: " هر کاری که مردم را خوشحال کند، انجام می دهم اما به عنوان نخست وزیر، هر کاری که انجام می دهد باید طبق قانون اساسی باشد."

اعتراضات در تایلند که از ۲۴ نوامبر شروع شده تا روز شنبه عمدتا مسالمت آمیز بود.

مردان جوان

در روزهای شنبه و یکشنبه، معترضان سعی کردند سنگرها وحفاظ های حائل پلیس را درهم بشکنند و وارد دفتر نخست وزیری بشوند و پلیس برای متفرق کردن آنها به شلیک گاز اشک آور و آب پر فشار متوسل شد.

روز دوشنبه نیز معترضان با پرتاب سنگ و نارنجک های دست ساز به خیابان ها بازگشتند. خبرنگاران می گویند حضور مردان جوانی که پلیس را تحریک می کردند و شیشه های خودروهای پلیس را می شکستند حال و هوای اعتراضات را وخیم تر کرده است.

جونا فیشر، خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید معترضان حتی از بیل مکانیکی برای از میان برداشتن سنگرهای سنگین جلوی دفتر نخست وزیری استفاده می کردند اگرچه ناکام ماندند.

یینگلاک شیناواترا گفته است اجازه استفاده از زور علیه معترضان را نخواهد داد: "به باور من هیچ کس نمی خواهد شاهد تکرار تاریخ باشد و دوباره ببینیم که مردم رنج می کشند و جان می بازند."

سال ۲۰۱۰ بیش از ۹۰ نفر که اغلب غیرنظامی بودند در تظاهرات هزاران معترض سرخ پوش در مرکز بانکوک کشته شدند.

برادر نخست وزیر فعلی تایلند، سال ۲۰۰۶ در یک کودتای نظامی از قدرت کنار گذاشته شد و از آن زمان شکاف سیاسی کشور را دو شقه کرده است.

دولت خانم شیناواتراکه از حمایت گسترده های خارج از بانکوک برخوردار است بعد از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید.

با این همه معترضان برادر نخست وزیر را متهم کرده اند که از محل اقامت خود در تبعید دولت را کنترل می کند و می گویند سیاست های پوپولیستی دولت به اقتصاد تایلند ضربه می زند و خانم شیناواترا را متهم می کنند که برای ماندن در قدرت این سیاست ها را پیش گرفته است.