معترضان دفتر نخست وزیر تایلند را اشغال کردند

پلیس تایلند با برداشتن سنگرهای اطراف دفتر نخست وزیری، راه را برای اشغال آن توسط معترضان باز کرد.

در پی اشغال دفتر نخست وزیری، آرامش نسبی در بانکوک برقرار شد.

تظاهرات ضد دولتی که از ۲۴ نوامبر آغاز شد تا روز شنبه گذشته مسالمت آمیز بود اما وقتی معترضان سعی کردند سنگرها و حفاظ های حائل را درهم بشکنند، و وارد دفتر نخست وزیری شوند، اوضاع به خشونت کشیده شد.

سوت‌هایپ توئک‌سوبان، رهبر مخالفان گفته است که تا برکناری نخست وزیر تایلند اعتراض ها ادامه خواهد داشت اما به گفته خبرنگار بی بی سی به احتمال زیاد، به دلیل مراسم تولد پادشاه تایلند در روز پنجشنبه پنجم دسامبر (۱۴آذر) تظاهرات حداقل برای مدتی متوقف خواهند شد.

جشن هشتاد و ششمین سالگرد تولد پادشاه تایلند هرساله بسیار باشکوه برگزار می شود و ناآرامی در چنین روزی جایز نخواهد بود.

به گفته تحلیلگران اقدام پلیس برای هموار کردن راه اشغال دفتر نخست وزیری حرکتی هوشیارانه بوده تا از تنش ها در بانکوک کاسته شود.

سوت‌هایپ توئک‌سوبان، رهبر مخالفان روز یکشنبه گفته بودکه نخست وزیر باید "ظرف دو روز" استعفا دهد اما یینگلاک شیناوات تا کنون مقاومت کرده است.

خانم شیناوات روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: "هر کاری که مردم را خوشحال کند، انجام می دهم اما به عنوان نخست وزیر، هر کاری که انجام می دهد باید طبق قانون اساسی باشد."

یینگلاک شیناوات ،نخست وزیر تایلند گفته است اجازه استفاده از زور علیه معترضان را نخواهد داد: "به باور من هیچ کس نمی خواهد شاهد تکرار تاریخ باشد و دوباره ببینیم که مردم رنج می کشند و جان می بازند."

سال ۲۰۱۰ بیش از ۹۰ نفر که اغلب غیرنظامی بودند در تظاهرات هزاران معترض سرخ پوش در مرکز بانکوک کشته شدند.

برادر نخست وزیر فعلی تایلند، سال ۲۰۰۶ در یک کودتای نظامی از قدرت کنار گذاشته شد و از آن زمان تاکنون شکاف عمیقی درتایلند به وجود آمده است.

دولت خانم شیناوات که از حمایت گسترده‌ای در خارج از بانکوک برخوردار است، بعد از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید.

با این همه معترضان برادر نخست وزیر را متهم کرده اند که از محل اقامت خود در تبعید دولت را کنترل می کند و می گویند سیاست های پوپولیستی دولت به اقتصاد تایلند ضربه می زند و خانم شیناوات را متهم می کنند که برای ماندن در قدرت این سیاست ها را پیش گرفته است.

مطالب مرتبط