محی‌الدین کبیری در میان 500 مسلمان بانفوذ جهان

کبیری
Image caption به فهرست سال جاری "500 مسلمان قدرتمند جهان" اسم محی‌الدین کبیری شامل شده است

در فهرست سال جاری "500 مسلمان بانفوذ جهان" اسم محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، از احزاب عمده مخالف دولت تاجیکستان، ثبت شده است.

در بخش سیاسی این فهرست اسم آقای کبیری در کنار اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، ذکر شده است.

در این فهرست درخواست از رئیس جمهوری تاجیکستان برای عفو زندانیان جنگ داخلی و اعطای جایزه به ورزشگران قهرمان بازیهای المپیک لندن از جمله خدمتهای محی‌الدین کبیری در بخش اجتماعی عنوان شده است.

همچنین، آقای کبیری توانسته است یک حزب نیرومند مخالف دولت را از خطر احتمالی تجزیه نجات دهد و توسط رشد و تغییر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان تعداد بیشتر اعضا را به این حزب جلب کند.

در فهرست سال گذشته "500 مسلمان بانفوذ جهان" که از جانب مرکز مطالعات استراتژیک امان در اردون تهیه شده است، اسم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، نیز درج شده بود.

در رده‌های اول فهرست سال جاری دکتر شیخ احمد محمد الطییب، دانشمند علوم اسلامی مصر، عبدالله‌ بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، آیت‌الله علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران، و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، جای گرفته‌اند.

فهرست "500 مسلمان بانفوذ جهان" از سال 2009 به این سو در همکاری با مرکز شاهزاده الولید بن تلل دانشگاه شهر جرج تاون آمریکا منتشر می‌شود.

گفته می‌شود، از میان علمای اسلامی، چهره‌های سیاسی و فرهنگی و رهبران دولتها که در اعتقاد و اعتماد و غایه‌‌های مسلمانان اثر گذاشته‌اند و یا برای بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی مسلمانان خدمت کرده‌اند، همه‌ساله 500 مسلمان قدرتمند جهان انتخاب می‌شود.

مطالب مرتبط