ماده رادیواکتیو مسروقه در مکزیک پیدا شد

Image caption عکسی که مقامات مکزیکی از این محموله در حال بار شدن منتشر کرده‌اند

مقامات مکزیکی می‌گویند ماده دارویی رادیواکتیو خطرناکی که با کامیون حامل آن به سرقت رفته بود، پیدا شده است.

سارقان این ماده کبالت-۶۰ را که از آن در درمان سرطان استفاده می‌شده، از محفظه آن بیرون کشیده و سپس در همان حوالی رها کرده‌اند.

مقامات می‌گویند احتمالا سارقان "از سر کنجکاوی" این مواد را از محفظه در آورده‌اند و به این ترتیب در معرض سطح بالای تشعشع قرار گرفته‌اند. این می‌تواند آنان را در معرض مرگ قرار دهد ولی خطری متوجه ساکنان اطراف این محل نیست.

کمیسیون ملی امنیت هسته‌ای مکزیک می‌گوید این مواد رادیواکتیو و کامیون حامل آن در نزدیکی شهر هوئیپاکستلا پیدا شده‌اند؛ جایی در حدود دو کیلومتری محلی که این کامیون دزدیده شد.

مواد رادیواکتیو در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ متری محفظه آن بوده است.

ماردونیو جیمنز، عضو کمیسیون امنیت هسته‌ای، گفته است کسانی که در معرض این مواد رادیواکتیو قرار گرفته‌اند، باید عاقبت به بیمارستان بروند و "ما چشم‌به‌راه آنها هستیم."

Image caption کامیون داشت این دستگاه و مواد رادیواکتیو در آن را از تیهوانا به جایی نزدیکی مکزیکوسیتی می‌برد

او تاکید کرده است که مواد رادیواکتیو، حالا در دست مقامات مکزیکی است.

ارتش مکزیک اکنون اطراف جایی را که این مواد پیدا شده‌اند، قرنطینه کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر خبر داده بود که روز دوشنبه دوم دسامبر کامیونی حاوی مواد رادیواکتیو در مکزیک به سرقت رفته است.

کمیسیون امنیت هسته‌ای مکزیک در این باره گفته بود یک کامیون حامل دستگاه رادیوتراپی که "مواد خطرناک رادیواکتیو" در آن بوده به سرقت رفته است.

این دستگاه رادیوتراپی، برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامیون در حال انتقال چنین دستگاهی از یک بیمارستان در تیهوانا، شهری در شمال مکزیک، به یک انبار کالای فرسوده بود که در نزدیکی پایتخت به سرقت رفت.

گفته شده بود که از این نوع مواد رادیواکتیو مسروقه می‌توان برای ساخت بمب کثیف استفاده کرد؛ بمبی معمولی که مواد رادیواکتیو در آن استفاده می‌شود تا منطقه انفجاری را در معرض خطر تشعشع کشنده قرار دهد.

حالا طبق شواهد و یافته‌ها، این‌طور به نظر می‌رسد که دزدی این کامیون و محموله آن، یک دزدی ناکام و بدون اطلاع قبلی بوده است.

مطالب مرتبط