بایدن: با چین در مورد منطقه هوایی دفاعی مذاکرات مستقیم داشتم

جو بایدن، معاون رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته است که با رهبران چین درباره منطقه هوایی دفاعی این کشور بر فراز دریای شرق چین مذاکرات مستقیم داشته است.

او پس از ملاقات با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین گفت که ایجاد این منطقه دفاعی موجب "نگرانی‌های قابل توجهی" در منطقه شده است.

پکن ماه گذشته اعلام کرد که یک منطقه دفاع هوایی در دریای شرق چین را تعریف کرد.

چین می‌گوید هدف ایجاد این حریم دفاعی جلوگیری از ورود هواپیماهای نظامی ژاپن به منطقه‌ای است که به چین تعلق دارد.

این حریم از جمله جزایری را در بر می‌گیرد که مورد مناقشه چین و ژاپن است. همچنین صخره ای در زیر سطح آب در این منطقه وجود دارد که کره جنوبی مدعی آن است.

پکن از هواپیماهایی که قصد پرواز را در این حریم دارند خواسته بود برنامه پرواز و هویت خود را اطلاع دهند و با کنترل هوایی چین در تماس باشند، در غیر صورت ممکن است با "اقدامات اضطراری دفاعی" روبرو شوند.

چین از تعیین این حریم هوایی تازه خود دفاع کرده و آن را "اقدامی عادی" و "مطابق قوانین و عرف بین‌المللی" توصیف کرده است.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی به اقدام تازه چین واکنش منفی نشان داده و پروازهای خود را به اطلاع پکن نرساندند.

ملاقات آقای شی و بایدن روز گذشته، چهارشنبه ۴ دسامبر، پنج ساعت به طول انجامید.

پس از اتمام گفتگو، هیچیک از آنها درباره منطقه دفاعی مورد مناقشه با خبرنگاران صحبتی به میان نیاورد.

البته آقای بایدن روز پنجشنبه خطاب به گروهی از تاجران آمریکایی گفت: "من در صحبت‌هایم با پرزیدنت شی درباره موضع محکم خود و خواسته‌هایمان صریح و بی‌پرده سخن گفتم."

در همین حال هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: "در طول این گفتگو طرف چینی بر موضع اصولی خود و اینکه اقدامش مطابق قوانین بین‌المللی بوده است تاکید ورزید."

آقای هونگ افزود: "آمریکا باید دیدگاهی منصفانه، بی‌طرف و توام با احترام نسبت به اقدام چین اتخاذ کند."

آقای شی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود در آسیا " تحولاتی مهم و پیچیده" در راه است و " وضعیت جهان به طور کلی آرام نیست."

آقای شی افزود: "ارتقای سطح مذاکرات و گسترش همکاری‌ها تنها گزینه درست برای آمریکا و چین است."

علاوه بر حریم دفاعی چین، وضعیت داخلی کره شمالی یکی دیگر از موضوعات مهم مورد بحث بین شی جین پینگ و کسی بود که وی، او را "دوست قدیمی‌اش" خواند.

یکی از مقامات ارشد کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، تایید کرد که این دو در مورد اخباری که در روزهای اخیر از کره شمالی رسیده است نیز صحبت کردند.

طبق گزارش‌هایی که هفته اخیر از کره شمالی رسید، شوهر عمه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و یکی از قدرتمندترین سیاستمداران این کشور از سمت خود برکنار شد.

این گزارش‌ها همچنین از اعدام دو مشاور نزدیک شوهر عمه رهبر این کشور حکایت دارد. این افراد که به فساد متهم شده بودند، در ماه نوامبر در ملاء عام اعدام شدند.

به گفته این مقام ارشد آمریکایی آقایان شی و بایدن بر لزوم ایجاد شرایطی تاکید کردند که "مذاکرات پر بار باشد و صرفا تکرار همان بازی قدیمی کره شمالی نباشد."

آقای بایدن اکنون برای بحث و تبادل نظر با رهبران کره جنوبی وارد این کشور شده است.

در اوایل هفته نیز او به منظور تثبیت اتحاد ژاپن با آمریکا، با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن ملاقات داشت.

مطالب مرتبط