پادشاه تایلند خواستار وحدت مردم برای 'حفظ ثبات و امنیت' شد

پادشاه تایلند
Image caption پادشاه تایلند از مراسم سالروز تولد خود برای توصیه به "حفظ ثبات و امنیت" کشور استفاده کرد

با ادامه ناآرامی سیاسی در تایلند، پادشاه این کشور تلویحا به مردم توصیه کرده است حفظ ثبات سیاسی کشورشان را در اولویت قرار دهند.

روز پنجشنبه، ١٥ آذر (٦ دسامبر)، بهومیبول آدولیادج، پادشاه تایلند، در سخنانی به مناسبت هشتاد و ششمین سالروز تولد خود، مردم کشورش را فراخواند تا همراه یکدیگر، نقش خود را در راه "حفظ منافع ملی" تایلند ایفا کنند.

جشن بزرگداشت سالروز تولد پادشاه تایلند در شهر ساحلی هواهین برگزار شد که وی از زمان مرخصی از بیمارستان در ماه اوت سال جاری، در کاخ سلطنتی آن اقامت داشته است.

بهومیبول آدولیادج در سال ١٩٤٦ به سلطنت رسید و در سال های اخیر به شدت بیمار بوده است. او در سال ٢٠٠٩ در بیمارستان بستری شده بود.

پادشاه تایلند در سخنانی در برابر مقامات ارشد دولت و ارتش که به طور مستقیم از شبکه های رادیو و تلویزیونی آن کشور پخش می‌شد، گفت "مدتهای مدیدی است که تایلند از موهبت صلح برخوردار بوده زیرا همگان دست به دست یکدیگر داده و برای مصلحت مملکت کار کرده‌اند."

بهومیبول بدون اشاره مستقیم به ناآرامی های سیاسی اخیر این کشور گفت: "تک تک مردم تایلند باید این واقعیت را در نظر بگیرند و نقش خود را در راه پیشبرد منافع ملی کشورشان، یعنی حفظ ثبات و امنیت، به خوبی ایفا کنند."

Image caption هزاران نفر در جشن بزرگداشت سالروز تولد پادشاه شرکت کردند

هزاران تن از مردم تایلند که پرچم‌هایی به رنگ زرد - رنگ ویژه سلطنت - و پلاکاردهایی با شعارهایی در ابراز وفاداری به پادشاه در دست داشتند، در خیابان‌های شهر هواهین تجمع کرده بودند.

پادشاه تایلند پیش از حضور در مراسم رسمی، با همراهی بعضی اعضای خانواده سلطنتی با خودرو از خیابان‌های شهر عبور کرد و به ابراز احساسات مردم پاسخ داد.

پادشاه تایلند به طور سنتی از احترام فراوانی در میان اکثر مردم این کشور برخوردار است و اختلافات و درگیری‌های سیاسی نیز به اعتبار او آسیبی نرسانده است.

"آتش بس موقت" در جبهه سیاسی

در روزهای اخیر، تایلند شاهد موج دیگری از ناآرامی بوده که طی هفت سالی که از سرنگونی تاکشین شیناوات، نخست وزیر پیشین توسط ارتش تایلند می گذرد، به طور متناوب ادامه داشته است.

وی در سال ٢٠٠٨ و پیش از محاکمه به اتهام فساد مالی به خارج گریخت و تاکید داشته است که اتهام فساد مالی علیه او و همسرش، انگیزه سیاسی داشته است.

Image caption یینگلاک شیناوات (راست) با مخالفت احزاب متکی به ارتش مواجه است

اختلاف سیاسی سال‌های اخیر تایلند عمدتا به حمایت یا مخالفت با سرنگونی نخست وزیر پیشین ارتباط دارد و تا کنون به جابجایی چند دولت منجر شده است.

تظاهرات علیه یینگلاک شیناوات، نخست وزیر کنونی و خواهر نخست وزیر برکنار شده، از روز ٢٤ نوامبر با درخواست کناره‌گیری او از قدرت آغاز شد و تظاهرکنندگان، ضمن تجمع در بانکوک، پایتخت، در صدد اخلال در فعالیت تشکیلات دولتی برآمده‌اند.

علت ناآرامی‌های هفت سال اخیر، حاصل اختلاف نظر بین احزاب و گروه‌های سلطنت طلب به نمایندگی از طبقات متوسط و بالای جامعه و برخوردار از حمایت ارتش در برابر احزاب حامی تاکشین شناوات به عنوان حامیان روستائیان و طبقه کارگر شهری بوده است.

در روزهای اخیر، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن تجمع کنندگان در برابر مراکز اصلی دولتی، از گاز اشک آور و گلوله لاستیکی استفاده کرد که در نتیجه آن، پنج نفر کشته و بیش از دویست تن دیگر زخمی شدند.

سه سال پیش، در تظاهرات طرفداران تاکشین علیه دولت وقت، دهها نفر در بانکوک کشته و زخمی شدند. خانم یینگلاک شیناوات گفته بود که با توسل به زور علیه تظاهرکنندگان مخالف است زیرا نمی‌خواهد مردم بار دیگر قربانی اختلافات سیاسی شوند.

تظاهرات اخیر در پی ارائه لایحه‌ای به مجلس برای عفو تاکشین شیناوات و اجازه بازگشت او به کشور آغاز شد هر چند حزب حاکم این لایحه را پس گرفته است.

تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت و سپردن قدرت به یک "شورای مردمی" غیرمنتخب تا زمان برگزاری انتخابات شده‌اند. آنان گفته بودند که به احترام سالروز تولد پادشاه، موقتا دست از تظاهرات بر می‌دارند اما بعدا، اعتراضات خیابانی خود را از روز جمعه از سر خواهند گرفت.

مشخص نیست که آیا اظهارات پادشاه تاثیری بر برنامه آنان خواهد داشت یا نه.

مطالب مرتبط