آژانس امنیت ملی آمریکا 'صدها میلیون' تلفن همراه را ردیابی می‌کند

روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) روزانه داده‌های مربوط به مکان‌یابی زمینی پنج میلیارد مکالمه تلفنی را ثبت می‌کند.

گفته می‌شود آژانس امنیت ملی در راستای فعالیت‌های ضد ترورریستی خود از این داده‌ها برای ردیابی افراد و روشن کردن ارتباطات اشخاص با یکدیگر استفاده می‌کند.

گروه‌های فعال در زمینه حقوق دیجیتال خواستار توقف عملیات "جاسوسی" آژانس شده‌اند.

واشنگتن پست می‌گوید ابعاد این برنامه از نظر تاثیر آن بر حق حریم خصوصی افراد، گسترده‌تر از سایر پروژه های آژانس امنیت ملی آمریکاست.

ادوارد اسنودن فاش کننده اطلاعات و از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی اسنادی را در مورد برنامه جمع آوری اطلاعات تلفنی توسط آژانس در اختیار واشنگتن پست قرار داده بود.

واشنگتن پست می‌گوید آژانس "صدها میلیون دستگاه تلفن همراه" را زیر نظر دارد و از این طریق به طوری که قبلا حتی تصورش هم نمی‌شد، قادر به تعقیب حرکات و روشن کردن ارتباطات بین افراد است.

بر اساس اسنادی که به واشنگتن پست درز داده شده، حجم اطلاعات ثبت شده توسط آژانس امنیت ملی حدود ۲۷ ترابایت و به حدی زیاد است که آژانس قادر به تجزیه و تحلیل سریع اطلاعات نیست.

واشنگتن پست می‌گوید تجزیه و تحلیل این اطلاعات توسط یک سیستم رایانه ای به نام کو تراولر (Co-Traveler) مقدور است زیرا تنها یک درصد از اطلاعات جمع آوری شده برای عملیات ضد تروریستی مفید است.

جزئیاتی که از طریق تجزیه و تحلیل توسط این سیستم به دست می‌آید به اندازه ای دقیق است که حتی وقتی تلفن افراد خاموش بوده و یا حتی برای مدت کوتاهی از آن استفاده می کنند، آژانس باز هم قادر است آنها را تعقیب کند.

گفته می شود حجم زیادی از اطلاعات توسط ردیاب هایی که در شبکه های تلفن همراه کار گذاشته شده است، جمع آوری می شود.

به این ترتیب شبکه‌های تلفن همراه در حالی که افراد حرکت می کنند قادر به ثبت داده‌های مربوط به مکان‌یابی هستند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا گفته است این امر که آژانس توانسته بدون آنکه موضوع را به بحث عمومی بگذارد، سیستمی به این وسعت به منظور مکان یابی ایجاد کند "تعجب آور" است.

این نهاد حقوق بشری گفته است سیستم اطلاعاتی "تار عنکبوتی" آژانس ناقض تعهدات آمریکا نسبت به حریم خصوصی شهروندان آمریکایی و خارجی‌ است.

مطالب مرتبط