دادستان برای زید سعیداف مجازات 28 سال زندان را تقاضا کرد

زید سعیداف
Image caption دادستان به زید سعیداف حکم 28 سال زندان با مصادرة اموال را درخواست کرد

دادستان پرونده جنایی زید سعیداف، تاجر بازداشت شده، در محاکمه دادگاهی حکم 28 سال زندان با مصادره اموال را برای آقای سعیداف از قاضی درخواست کرده است.

به گفته وکیلان مدافع آقای سعیداف، روز پنج‌شنبه‌ 5 دسامبر عبدالسمیع دادابایف این درخواست را در جلسه دادگاه اعلام کرده است.

شهرت قدرت اف، یکی از وکلای آقای سعیداف، به بی بی سی گفت که وکلای مدافع با این درخواست دادستان مخالفند و روز دوشنبه آینده در سخنرانیهایشان به این نکته تأکید خواهند کرد.

آقای قدرت اف می‌گوید، که موکل آنها اتهامات وارده علیه خود را صد درصد رد می‌کند. وی افزود که سه نفر از وکلای مدافع وی نیز این درخواست را غیرعادلانه می‌دانند.

این در حالیست که وکلای مدافع زید سعیداف، تاجر سرشناس و وزیر سابق صنایع که از شش ماه پیش به این سو در بازداشت به سر می‌برد، در اواسط ماه نوامبر بازرس پرونده جنایی موکلشان را به جعل اسناد مربوط به آزمایش "دی ان ای" آقای سعیداف متهم کرده بودند.

شهرت قدرت اف، وکیل مدافع سوم زید سعیداف، با اشاره‌ به تقلب کاری مسئولان در مدارک در رابطه با یکی از اتهامات وارده علیه موکلش گفت، وی مطمئن است که تمام اتهامات وارده علیه آقای سعیداف بی‌پایه هستند.

زید سعیداف در ماه مه سال جاری هنگام بازگشت از فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت و روانه بازداشتگاه شده بود. در ماه سپتامبر دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه پرونده او را پشت درهای بسته آغاز کرد.

مقامات آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان علیه آقای سعیداف هشت اتهام، از جمله رشوه‌ستانی، چندهمسری، سوءاستفاده از مقام، تقلب، تجاوز به ناموس، رابطه جنسی با فردی نابالغ، وادار کردن به سقط جنین و اخاذی یا طمع جویی را مطرح کرده‌اند.

اما تحلیلگران بازداشت آقای سعیداف را دارای انگیزه‌های سیاسی خوانده و می‌گویند سبب اصلی بازداشت وی اعلام تصمیمش برای تأسیس حزب جدید "تاجیکستان نو" است.

در تابستان سال جاری به دنبال بازداشت آقای سعیداف کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن پخش یک بیانیه این اقدام مقامات تاجیک را "بازداشت خودسرانه" خواند.

در این بیانیه که 25 ژانویه در شهر ژنو منتشر شد، تعقیب مخالفان در تاجیکستان و اکراین دارای "انگیزه‌های سیاسی" ارزیابی و محکوم کرده شده است.

مطالب مرتبط