کری: اسرائیل و فلسطینیان بیش از گذشته به توافق صلح نزدیک هستند

Image caption جان کری در جریان سفرش به خاورمیانه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان سفرش به خاورمیانه گفت که اسرائیل و فلسطینیان بیش از گذشته به توافق صلح نزدیک هستند.

آقای کری که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد همچنین گفت: "معتقدم که بیش از گذشته به صلح و امنیتی که مردم منطقه شایستگی آن را دارند، نزدیک شده‌ایم."

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را در پایان گفتگوهای خود با مقامات اسرائیلی و فلسطینی که با هدف شتاب دادن به مذاکرات صلح صورت گرفت، بیان کرد.

مذاکرات صلح که در اواخر ماه ژوئیه آغاز شد ظاهرا تاکنون با پیشرفت اندکی همراه بوده است.

آقای کری در جریان این سفر علاوه بر مقامات اسرائیلی، در رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم دیدار و مذاکره کرد.

Image caption جان کری، وزیر خارجه آمریکا در پایان سفرش به خاورمیانه گفت که اسرائیل و فلسطینیان بیش از گذشته به دست یافتن به توافق صلح نزدیک هستند

وزیر خارجه آمریکا در جریان این سفر، امنیت اسرائیل را در مذاکرات صلح با فلسطینیان و همچنین مذاکرات قدرت های جهان با ایران بر سر برنامه هسته ای آن کشور، موضوعی "اساسی" خواند.

ظاهرا گفتگوهای او در رام الله با استقبال روبرو نشد و آقای عباس از حضور در کنفرانس خبری مشترک با جان کری خودداری کرد و مقامات فلسطینی بعدا گفتند که پیشنهادات آمریکا در مورد امنیت اسرائیل موضوعی غیرقابل قبول است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان هم در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه گفت که شرایط هنوز بسیار دشوار و پیچیده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که اسرائیل تنها زمانی که فلسطینیان غیرنظامی شوند و نیروهای اسرائیلی در امتداد دره اردن مستقر شوند، حاضر به پذیرش ظهور یک دولت فلسطینی است.

اما فلسطینی‌ها به طور کامل این گزینه ها را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط