دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری کره جنوبی

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا از ژاپن و کره جنوبی خواسته است تا "به بهبود روابط و گسترش همکاری های دوجانبه" مبادرت ورزند.

جو بایدن روز جمعه، 6 دسامبر در حالی وارد سئول شده که مهمترین موضوع گفتگوی وی با مقام های ارشد کره جنوبی بررسی تنش امنیتی در منطقه به خصوص اقدام چین در برقراری منطقه دفاع هوایی بر فرار دریای شرق چین است.

این حریم هوایی از جمله جزایری را در بر می‌گیرد که مورد مناقشه چین و ژاپن است. همچنین صخره ای در زیر سطح آب در این منطقه وجود دارد که کره جنوبی مدعی حاکمیت بر آن است.

آقای بایدن روز پنجشنبه گفت که ایجاد منطقه دفاعی توسط چین موجب "نگرانی‌های قابل توجهی" در منطقه شده است.

جو بایدن در دیدار با پارک گوئن های، رئیس جمهوری کره جنوبی در مورد این منطقه دفاعی هم با او گفتگو کرد.

در این دیدار درباره کره شمالی و تدابیری برای آغاز مجدد روند مذاکرات برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای که مدتهاست به تعویق افتاده است مذاکره شد.

آقای بایدن در ابتدای جلسه با خانم پارک، بر تعهد آمریکا نسبت به ایجاد تحولات استراتژیک در منطقه تاکید کرد.

آقای بایدن گفت: "من می‌خواهم یک نکته را روشن کنم؛ تصمیم پرزیدنت اوباما مبنی بر ایجاد توازن قدرت در منطقه آسیا و اقیانوسیه مورد بحث نیست. آمریکا هیچوقت چیزی نمی‌گوید که نتواند به آن عمل کند."

آقای بایدن تاکید کرد: "تنها در صورتی می توان از تداوم امنیت و ثبات در منطقه اطمینان حاصل کرد که دموکراسی‌های پپشتاز منطقه بتوانند به گسترش روابط و همکاری با یکدیگر مبادرت ورزند."

Image caption گفته می‌شود کره‌ شمالی از پلوتونیوم تولیدی راکتور یونگ‌بیون برای تولید سلاح هسته‌ای استفاده کرده است

ژاپن شبه جزیره کره را در ۱۹۱۰ اشغال کرد و اشغال این منطقه تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه داشت. به همین دلیل تنش‌های تاریخی این دو کشور اکنون با موضوع جزایر مورد مناقشه شدت گرفته است.

روز گذشته آقای بایدن گفت که با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین درباره منطقه دفاع هوایی آن کشور بر فراز دریای شرق چین، "مذاکرات صریحی" داشته است.

کاخ سفید گفت که ایجاد حریم هوایی چین "قابل قبول" نیست و از چین خواست تا طرح خود در این زمینه را اعمال نکند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفت که آمریکا حریم هوایی چین را به رسمیت نمی‌شناسد، آن را نمی‌پذیرد و رویکرد نظامی خود در منطقه را تغییر نمی‌دهد.

دولت چین از هواپیماهایی که قصد پرواز را در این حریم دارند خواسته بود مسیر پرواز و هویت خود را اطلاع دهند و با کنترل هوایی چین در تماس باشند، در غیر صورت ممکن است با "اقدامات اضطراری دفاعی" روبرو شوند.

چین از تعیین حریم هوایی تازه خود دفاع کرده و آن را "اقدامی عادی" و "مطابق قوانین و عرف بین‌المللی" توصیف کرده است.

گزارش ها از کره جنوبی حاکی از آن است که سئول در اقدامی تلافی جویانه مایل به ایجاد منطقه دفاعی خود بر فراز دریای شرق چین است، اقدامی که احتمالا به تلاش برای رفع تنش‌ کنونی لطمه خواهد زد.

نگرانی بابت برنامه‌ هسته‌ای کره شمالی نیز رو به افزایش است.

روز پنجشنبه یکی از موسسات پژوهشی آمریکا با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد فعالیت در نیروگاه هسته‌ای یونگ‌بیون در کره‌شمالی افزایش یافته است.

کره شمالی نیروگاه یونگ‌بیون را در ژوئیه سال ۲۰۰۷ به عنوان بخشی از توافق خلع سلاح هسته ای در برابر دریافت کمک اقتصادی از آمریکا تعطیل کرد.

در ماه مارس سال جاری میلادی، پس از جنگ لفظی با آمریکا و تشدید تحریم های سازمان ملل به دنبال سومین آزمایش هسته ای کره شمالی، این کشور اعلام کرد که تمام تاسیسات یونگ‌بیون، را مجددا به کار می اندازد.

گفته می‌شود کره‌ شمالی از پلوتونیوم تولیدی این راکتور برای ساخت و آزمایش‌ وسایل انفجاری هسته‌ای خود استفاده کرده است.

آقایی بایدن بر موضع آمریکا در مخالفت با برنامه هسته‌ای کره شمالی تاکید ورزید و گفت: "بدون شک آمریکا هر آنچه در توان دارد برای دفاع از خود و متحدانش در مقابل تجاوز کره شمالی به کار خواهد گرفت."