روسیه: به اوکراین گاز ارزان‌تر نفروخته‌ایم

Image caption ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین دیدار و گفتگو کرده است

دیمتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید که گزارش های منتشر شده در مورد فروش گاز روسیه با قیمت ارزان‌تر به اوکراین صحت ندارد.

گزارش شده بود که پس از دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین، روسیه در مقابل اقدام اوکراین در رد توافق نامه تجاری با اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده که گاز را ارزان تر در اختیار این کشور قراردهد.

انتظار می رفت که رهبران دو کشور در مورد پیوستن اوکراین به اتحادیه گمرکی تحت رهبری روسیه گفتگوهایی انجام دهند اما به گفته سخنگوی ولادیمیر پوتین این موضوع در دستور کار گفتگوهای رهبران دوکشور قرار نداشت.

ماه گذشته ویکتوریانوکوویچ از امضای موافقتنامه همکاری اقتصادی کشورش با اتحادیه اروپا خودداری کرد که به اعتراض های گسترده مردمی در اوکراین منجر شده است.

ولادیمیر پوتین که از نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا ناخشنود بود از این کشور خواست تا مانند جمهوری های بلاروس و قزاقستان به اتحادیه گمرکی بپیوندد.

دوکشور روسیه و اوکراین هم چنین سعی دارند تا مناقشه درازمدت خود بر سر انرژی را حل کنند.

اوکراین شدیدا وابسته به واردات گاز روسیه است اما شرکت گاز پروم روسیه از این شکایت دارد که پرداخت های اوکراین عقب افتاده است.

روسیه همچنین از طریق خط لوله ای که از اوکراین می گذرد به بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گاز صادر می کند.

دیمتری پسکوف،سخنگوی ولادیمیر پوتین به خبرگزاری اینترفاکس گفت که در دیدار روسای جمهور اوکراین و روسیه که در شهر سوچی واقع در حاشیه دریای سیاه روی داد، همکاری های دو کشور در زمینه انرژی محور اصلی گفتگوها را تشکیل می داد. او گفت: "اختلاف بر سر انرژی تا اندازه زیادی برطرف شده اما توافق نهایی هنوز حاصل نشده است."

از سوی اوکراین در باره این گفتگوها هیچ اظهار نظری نشده است.

پیشتر گمانه زنی هایی در بین خبرنگاران وجود داشت مبنی برآن که ممکن است اوکراین درمقابل قیمت ارزان تر گاز، پیوستن به اتحادیه گمرکی تحت رهبری روسیه را بپذیرد.

در همین حال اعتراض به رد موافقتنامه با اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد.

امروز شنبه ۷ دسامبر (۱۶آذر) برای هفتمین روز متوالی میدان استقلال کیف پایتخت اوکراین در اشغال تظاهر کنندگان قرارداشت.

به گفته مخالفان دولت انتظار می رود فردا،یکشنبه ۸ دسامبر (۱۷ آذر) سیصد هزار نفر در تظاهرات ضد دولتی شرکت کنند.

مطالب مرتبط