شکست حزب کنگره در انتخابات مجالس محلی هند

رویند کجریوال، رهبر حزب "عام آدمی" (مردم معمولی)
Image caption حزب "عام آدمی" اکنون کنترل ۴۰ درصد کرسی‌های مجلس محلی دهلی را در دست دارد

عملکرد غیرمنتظره یک حزب تازه تاسیس در هند باعث شده است تا حزب حاکم کنگره در انتخابات مجلس ایالتی در دهلی، پایتخت، شکست بخورد.

آرویند کجریوال، رهبر حزب "عام آدمی" (مردم معمولی) که اخیرا و با برنامه مبارزه با فساد در کشور شکل گرفته است، توانست در انتخابات مجلس محلی شیلا دیکشیت سروزیر دهلی از حزب کنگره را شکست دهد و کرسی پارلمانی او را از آن خود کند.

خانم دیکشیت در سه دوره گذشته که در مجموع ۱۵ سال بود، سروزیر دهلی بود.

حامیان حزب "عام آدمی" پس از اعلام پیروزی حزبشان در خیابانهای پایتخت، رقص و پایکوبی کرده‌ و نماد حزب را که یک "جارو" است، به نمایش گذاشته‌اند.

با این شکست و همچنین از دست دادن تعدادی دیگر از کرسی های مجلس محلی، حزب کنگره در کل تسلط خود را در مجلس محلی دهلی از دست داده است.

حزب "عام آدمی" اکنون کنترل ۴۰ درصد کرسهای مجلس محلی دهلی را در دست دارد.

حزب مخالف بی‌جی‌پی نیز در دهلی موفق بوده و اکنون بزرگترین حزب پارلمان محلی است.

با وجود این، به گفته ناظران هیچ یک از احزاب تعداد کافی کرسی پارلمانی را در دهلی در دست ندارند تا بتوانند به تنهایی دولت محلی را کنترل کنند.

انتخابات مجلس ایالتی به جز در دهلی همچنین در راجستان، مادیاپرداش و چتیسگر نیز برگزار شده بود.

حزب کنگره که در راجستان نیز دولت محلی را در دست داشت، اکنون شکست خورده و حزب مخالف بی‌جی‌پی پیروز شده است. این حزب در دو ایالت دیگر نیز پیروز شده است.

انتخابات مجالس ایالتی معمولا محکی است برای انتخابات سراسری در هند. انتخابات پارلمانی سراسری آتی هند سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.