حضور تعدادی از افراد 'ناپدید شده' پاکستانی در دادگاه عالی کشور

افرادی که در دادگاه حاضر شده‌اند
Image caption درصد زیادی از هزاران نفری که به گفته بستگان آنها در نقاط مختلف این کشور، به دلایل گوناگون ناپدید شده‌اند از ایالت بلوچستان هستند

چهارده نفر از افرادی که ادعا شده بود بدون تفهیم اتهام در اختیار ارتش پاکستان هستند و مدتها خبری از آنها در دست نبود، در دادگاه عالی پاکستان حاضر شده‌اند.

بستگان شش نفر از این افراد توانستند آنها را شناسایی کنند.

به گفته بستگان این افراد پس از آنکه آنها از یک بازداشتگاه به ماموران ارتشی تحویل داده شدند، دیگر از وضعیت آنها اطلاعی در دست نبود.

دادگاه عالی پاکستان از مقامات نظامی خواسته بود تا سرنوشت این افراد را معلوم کند.

پیشتر بستگان حداقل ۳۵ نفر از افراد گمشده، از مقامات عالی قضایی خواسته بودند تا سرنوشت آنان را معلوم کنند.

به گفته مقامات تعداد بیشتری از این افراد ناپدید شده، در طول روزهای عادی در دادگاه حاضر خواهند شد.

عارف نظیر، از مقامات ارشد وزارت دفاع پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت: "این افراد در چارچوب دستور دادگاه عالی در دادگاه حاضر شده‌اند. در طول روزهای آتی تعداد بیشتری از افراد در دادگاه حاضر خواهند شد."

در سالهای اخیر تعداد زیادی در پاکستان در عملیات علیه ستیزه‌جویان و یا گروه‌های ملی‌گرا از سوی مقامات امنیتی و بدون تفهیم اتهام بازداشت شده‌اند و از سرنوشت بسیاری از آنها اطلاعاتی در دست نیست.

به گفته گروه های حقوق بشری، صدها نفر از این گونه افراد در بازداشت نیروهای امنیتی پاکستان هستند.

دادگاه عالی پاکستان، پرونده تعدادی از این افراد "ناپدید" شده را که به دست آنها رسیده در دست بررسی دارد و به گفته ناظران همین تعقیب قضایی مقامات امنیتی را برای ارایه اطلاعات درباره وضعیت این افراد تحت فشار قرار داده است.

درصد زیادی از هزاران نفری که به گفته بستگان آنها در نقاط مختلف این کشور، به دلایل گوناگون ناپدید شده‌اند از ایالت بلوچستان هستند.

بستگان این افراد نیروهای امنیتی را مسئول این ناپدیدشدن‌ها می‌دانند. اما مقامات امنیتی ضمن اظهار تاسف از این گونه حوادث می‌گویند مشخص نیست که چه افرادی در پس پرده این مسایل هستند. فرار از خانه به دلایل مختلف و یا دخالت "پیکار جویان بلوچ" از جمله دلایلی است که نیروهای امنیتی-نظامی برای دستکم برخی از این حوادث بیان می‌کنند.

اما تعداد بالای ناپدیدشدگان در کشور باعث سفر یک گروه از سازمان ملل متحد به پاکستان در اواخر سپتامبر سال گذشته میلادی شد.

اعضای این گروه در یک نشست خبری گفتند که آمارها درباره این افراد متفاوت است و افزودند که مشخص نیست که چه کسانی پشت پرده این ناپدیدشدن‌ها هستند: دولت، بازیگران غیر دولتی و یا هردو. اگرچه اولیور دفرووی از اعضای این گروه، در این نشست خبری افزود که به گفته منابع غیر دولتی این ناپدید شدن‌های اجباری از "الگویی خاص" پیروی می‌کند که با همکاری نیروهای انتظامی و امنیتی انجام شده است.

مطالب مرتبط