تنش‌ها در تایلند؛ اعضای مخالف در پارلمان بطور دسته‌جمعی استعفا می‌کنند

تظاهرات ضد‌دولتی در تایلند (عکس از آرشیو)
Image caption تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت و سپردن قدرت به یک "شورای مردمی" غیرمنتخب تا زمان برگزاری انتخابات شده‌اند

بر اساس گزارش‌ها از تایلند، اعضای مخالف دولت در پارلمان این کشور می‌گویند که به طور دسته‌جمعی استعفا می‌کنند.

یکی از اعضای حزب مخالف "دموکرات" در پارلمان در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت: "ما تصمیم گرفته‌ایم که از عضویت پارلمان استعفا دهیم و با مردم علیه رژیم تاکسین همراه شویم."

این تحول به دنبال چند هفته تظاهرات ضد‌دولتی در این کشور رخ داده است.

تظاهرات علیه یینگلاک شیناوات، نخست وزیر کنونی و خواهر تاکسین شیناوات، نخست وزیر برکنار شده سابق این کشور، از روز ٢٤ نوامبر با درخواست کناره‌گیری او از قدرت آغاز شد و تظاهرکنندگان، ضمن تجمع در بانکوک، پایتخت، در صدد اخلال در فعالیت تشکیلات دولتی برآمده‌اند.

علت ناآرامی‌های هفت سال اخیر، حاصل اختلاف نظر بین احزاب و گروه‌های سلطنت‌طلب به نمایندگی از طبقات متوسط و بالای جامعه و برخوردار از حمایت ارتش در برابر احزاب حامی تاکسین شیناوات به عنوان حامیان روستائیان و طبقه کارگر شهری بوده است.

آقای شیناوات در سال ٢٠٠٨ و پیش از محاکمه به اتهام فساد مالی به خارج گریخت و تاکید داشته است که اتهام فساد مالی علیه او و همسرش، انگیزه سیاسی داشته است.

تظاهر کنندگان خواهان کناره گیری دولت کنونی می‌گویند که نخست وزیر آلت دست برادرش است. اتهامی که خانم شیناوات رد می‌کند.

تظاهرات اخیر در پی ارائه لایحه‌ای به مجلس برای عفو تاکشین شیناوات و اجازه بازگشت او به کشور آغاز شد هر چند حزب حاکم این لایحه را پس گرفته است.

تظاهرکنندگان خواستار کناره‌گیری دولت و سپردن قدرت به یک "شورای مردمی" غیرمنتخب تا زمان برگزاری انتخابات شده‌اند.

هفته گذشته آنان گفته بودند که به احترام سالروز تولد پادشاه تایلند، موقتا دست از تظاهرات بر می‌دارند اما بعدا، اعتراضات خیابانی خود را از روز جمعه از سر خواهند گرفت.

روز پنجشنبه، ١٥ آذر (٦ دسامبر)، بهومیبول آدولیادج، پادشاه تایلند، در سخنانی به مناسبت هشتاد و ششمین سالروز تولد خود، مردم کشورش را فراخواند تا همراه یکدیگر، نقش خود را در راه "حفظ منافع ملی" تایلند ایفا کنند.

پادشاه تایلند به طور سنتی از احترام فراوانی در میان اکثر مردم این کشور برخوردار است و اختلافات و درگیری‌های سیاسی نیز به اعتبار او آسیبی نرسانده است.

مطالب مرتبط