ادامه تظاهرات مخالفین دولت اوکراین در پایتخت

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین (راست) و ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
Image caption آقای یاکونوویچ پیشتر گفته بود که پس از فشارهای روسیه با امضای توافق‌نامه با اتحادیه اروپا مخالفت کرده است

هزاران نفر از مردم اوکراین بار دیگر در کیف، پایتخت، گردهم آمده‌اند تا مخالفت خود را با تصمیم دولت این کشور برای عدم امضای توافق‌نامه تجاری با اتحادیه اروپا ابراز کنند.

این سومین هفته متوالی است که تظاهر کنندگان مخالف دولت در خیابان های پایتخت دست به تظاهرات می زنند.

امتناع ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین، از امضای توافق‌نامه‌ تجاری با اتحادیه اروپا، به اعتراضات گسترده در آن کشور دامن زده است.

آقای یانوکوویچ که در سال ۲۰۱۰ به ریاست جمهوری اوکراین رسید، خواستار روابط نزدیک با روسیه است. او پیشتر گفته بود که پس از فشارهای روسیه با امضای توافق‌نامه با اتحادیه اروپا مخالفت کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین، حدود سه هفته پیش در اجلاس اتحادیه اروپا در شهر ویلنیوس، لیتوانی، از امضای این موافقت‌نامه تجاری که کشورش را به اتحادیه اروپا نزدیک می‌کرد خودداری کرد.

معترضان با تصمیم آقای یانوکوویچ به شدت مخالف هستند. به گفته آن‌ها، این اقدام امید نزدیک‌تر شدن این کشور به اتحادیه اروپا را از بین برده است.

تظاهرات امروز در کیف، یک روز پس از صورت گرفته است که آقای یانوکوویچ با ولادمیر پوتین همتای روس خود در بندر سوچی در جنوب روسیه دیدار کرد.

آقای پوتین از اوکراین می‌خواهد تا به اتحادیه گمرگی روسیه بپیوندد. این اتحادیه شامل روسیه، بلاروس و قزاقستان است.

اما دو طرف این نکته را که موافقت‌نامه تجاری در دیدار آقای یاکونوویچ و آقای پوتین در سوچی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفته است، تکذیب کرده‌اند.

پیشتر ناظران گفته بودند که احتمال دارد اوکراین در قبال دریافت انرژی با قیمت پایین‌تر از سوی روسیه به این اتحادیه بپیوندد.

اوکراین نیازمند واردات گاز از همسایه خود روسیه است. اما "گازپروم" شرکت اصلی تامین کننده گاز برای اوکراین می‌گوید که مقامات کیف نتوانسته‌اند تعهدات مالی خود را درقبال این شرکت اجرا کنند.

حدود چهار سال پیش، اختلافات مشابه باعث شد که "گازپروم" صادرات گاز به اوکراین را برای مدتی متوقف کند.

لوله‌های گازی که از روسیه می‌آید و از داخل خاک اوکراین می‌گذرد، همچنین تامین کننده بخشی از نیازهای انرژی اعضای اتحادیه اروپاست.

هفته گذشته آمریکا گفت که از معترضان اوکراینی که خواستار روابط نزدیکتر با اروپا هستند، حمایت می‌کند.

ویکتوریا نولاند، معاون وزیر خارجه آمریکا در جریان نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در کیف گفته است که واشنگتن از دولت اوکراین درخواست کرده تا "صدای مردم کشورش را بشنود".

همزمان دیپلمات‌های غربی هم از مقامات آن کشور خواسته‌اند تا به خواست های معترضان آن کشور احترام بگذارد.