'روز نیایش' برای ماندلا در آفریقای جنوبی

مردم آفریقای جنوبی امروز در مراسم "روز نیایش و تعمق" برای نلسون ماندلا، رهبر درگذشته‌شان، سوگواری می‌کنند.

بنا است جیکوب زوما، رئیس‌جمهور، در مراسمی در کلیسایی در ژوهانسبورگ شرکت کند و علاوه بر این مراسم دیگری نیز برای گرامیداشت نلسون ماندلا از طرف صاحبان سایر مذاهب برنامه‌ریزی شده است.

از شامگاه پنجشنبه، که نلسون ماندلای ۹۵ ساله درگذشت، مردم آفریقای جنوبی مشغول سوگواری هستند.

جیکوب زوما در دعوت از مردم آفریقای جنوبی گفت: "ما باید در عین سوگواری، آواز هم بخوانیم، برقصیم، هر آنچه که می‌خواهیم برای گرامیداشت این انقلابی برجسته انجام دهیم، کسی که روح آزادی را زنده نگاه داشت و ما را به سوی جامعه‌ای نوین رهبری کرد. بیایید برای مادیبا آواز بخوانیم."

مادیبا عنوان قبیله نلسون ماندلا بود و در آفریقای جنوبی خطاب کردن فردی با نام قبیله‌اش حاکی از احترام بالا است.

پیش از این هم مردم با تجمع در برابر خانه سابق نلسون ماندلا در سووتو به رقص و خواندن آواز پرداختند.

جیکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام کرده است که روز ۱۵ دسامبر یک مراسم خاکسپاری ملی برای نلسون ماندلا برگزار خواهد شد.

نلسون ماندلا ۲۷ سال را به واسطه رهبری شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا، موسوم به نیزه ملت، در زندان رژیم آپارتاید گذراند اما پس از بالا گرفتن شورش‌ها در آفریقای جنوبی و انزوای بین‌المللی رژیم آپارتاید آزاد شد و سرانجام اولین رئیس جمهور سیاهپوست آفریقای جنوبی شد.

دولت او جانشین یک رژیم اقلیت نژادپرست سفید پوست می‌شد.

نلسون ماندلا در طول این سالها به یکی از مورد احترامترین و محبوبترین رهبران جهان بدل شد. در سراسر جهان رهبران کشورها، مشاهیر و مردم عادی به آقای ماندلا ادای احترام کرده‌اند.

نلسون ماندلا دقایقی بعد از ساعت نه شب پنجشنبه درگذشت.

مطالب مرتبط