دولت تایلند انتخابات برگزار می کند

Image caption در پی ادامه اعتراضات در بانکوک، نخست وزیر اعلام کرده پارلمان این کشور را منحل می کند

یینگلاک شیناوات نخست وزیر تایلند پارلمان این کشور را منحل می کند و انتخابات تازه برپا خواهد کرد.

در پی ادامه اعتراضات در بانکوک پایتخت تایلند، خانم یینگلاک اعلام کرده پارلمان این کشور را منحل می کند و مردم می توانند دوباره در انتخابات شرکت کنند.

این اقدام در پی استعفای تمام نمایندگان مخالف دولت از پارلمان و آماده شدن معترضان برای راهپیمایی به سوی پارلمان کشور انجام شده است.

خانم یینگلاک در انتخابات سال ۲۰۱۱ تایلند پیروز شد.

با این همه معترضان دولت او را متهم می کنند که تحت نفوذ برادرش، تاکسین شیناوات، رهبر سابق تایلند عمل می کند و خواستار استعفای او شده اند.

خانم یینگلاک گفته است: "در این مرحله، در حالی که بسیاری از مردم از گروه های مختلف با دولت مخالفند، بهترین راه بازگرداندن قدرت به مردم و برگزاری انتخابات است تا تایلندی ها خودشان تصمیم بگیرند."

تاریخی برای برگزاری انتخابات مشخص نشده است اما نخست وزیر تایلند گفته است در "سریع ترین زمان ممکن" انتخابات برگزار می شود.

خبرنگاران می گویند انتظار می رود انتخابات ظرف ۶۰ روز آینده برگزار شود.

حکومت تاکسین

حامیان اصلی حزب خانم یینگلاک، فقرا و روستاییان تایلند هستند و شانس این حزب را برای بردن در انتخابات بالا می برند.

معترضان مخالف دولت که خواستار جایگزینی یک "شورای مردمی" انتصابی به جای دولت هستند گفته اند به اعتراضات ادامه خواهند داد.

سوت‌هایپ توئک‌سوبان،رهبر مخالفان که قبلا از سیاستمداران ارشد مخالف دولت بوده است می گوید: "جنبش به مبارزه ادامه می دهد. هدف ما ریشه کن کردن حکومت تاکسین است."

به گفته این رهبر مخالفان "اگرچه پارلمان منحل شده و انتخابات برگزار خواهد شد، هنوز حکومت تاکسین سرجای خود است"

تاکسین شیناوات، نخست وزیر سابق تایلند، بعد از برکناری در یک کودتای نظامی در سال ۲۰۰۶ در فساد دولتی مجرم شناخته شد. او زندگی در تبعید را برگزیده است اما هنوز در سیاست تایلند صاحب نفوذ قلمداد می شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده است در آستانه راهپیمایی برنامه ریزی شده مخالفان به سوی مقر نخست وزیری، بیش از ۶۰ مدرسه در بانکوک به نشانه احتیاط بسته شده اند.