معترضان مجسمه لنین را در اوکراین پایین کشیدند

Image caption خبرنگاران می گویند مجسمه لنین اهمیتی نمادین دارد و به تاریخ مشترک اوکراین و روسیه اشاره می کند.

صدها هزار نفر از اوکراینی های طرفدار رابطه با اتحادیه اروپا در کیف، پایتخت این کشور به خیابان آمده اند و خواستار استعفای دولت شده اند.

دولت اوکراین حاضر به امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا و نزدیک تر کردن رابطه کشور با این سازمان نشده است.

معترضان، که با پیوستن به اتحادیه گمرکی با روسیه مخالفند، مجسمه لنین در کیف را به پایین کشیده اند و با چکش خرد کرده اند.

ویکتور یانوکویچ، رییس جمهوری اوکراین، در پی مخالفت روسیه با امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا گفت تا اطلاع ثانوی این توافق امضا نخواهد شد.

رهبران معترضان به آقای یانوکویچ ۴۸ ساعت برای برکنار کردن دولت وقت داده اند.

با نزدیک شدن شب، معترضان راه های منتهی به ساختمان های دولتی اصلی شهر را با ماشین، چادر، یا سنگر مسدود کرده اند.

شاهدان می گویند گروهی از معترضان مجسمه لنین، رهبر شوروی سابق را که بر فراز بولوار شوچنکو قرار داشته، با طناب و میله های آهنی به پایین کشیده اند.

به گفته شاهدان، در حالی که عده ای با شعار "درود بر اوکراین" به تماشا ایستاده بودند، مجسمه بعد از سرنگون شد با چکش خرد شده است.

خبرنگاران می گویند این مجسمه اهمیتی نمادین دارد و به تاریخ مشترک اوکراین و روسیه اشاره می کند.

آندری شوچنکو، یکی از اعضای پارلمان اوکراین که از مخالفان دولت است در توییتر خود نوشته است: "خداحافظ میراث کمونیسم!"

خبرگزاری اینترفکس اوکراین نوشته است میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین سرنگون کردن مجسمه لنین را با انفجار مجسمه های بودای بامیان به دست طالبان در افغانستان مقایسه کرده است. به گزارش این خبرگزاری آقای آزاروف گفته است: "جنگ با مجسمه ها همیشه وحشی گریست."

دیوید استرن، خبرنگار بی بی سی می گوید سرنگون کردن این مجسمه تنش در اوکراین را افزایش داده است.

لبه تیغ

روز یکشنبه در تحولی دیگر، سرویس امنیتی اوکراین گفته است تحقیقی را درباره تعدادی سیاستمدار مظنون به "اقدام برای کسب قدرت" آغاز کرده است. به نام این سیاستمداران اشاره ای نشده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است کاترین اشتون، دبیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا این هفته به اوکراین سفر می کند تا از "راهی برای خروج از بحران سیاسی فعلی کشور" حمایت کند.

روز یکشنبه، معترضان در حالی که پرچم های اوکراین و اتحادیه اروپا را به اهتزاز در آورده بودند در میدان استقلال کیف گردهم آمدند.

حزب مخالف دولت که رهبر آن، یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق در زندان است از حامیان خود خواسته تا برکناری دولت از پا ننشینند.

خانم تیموشنکو در پیامی از زندان، که توسط دخترش در جمع معترضان خوانده شد گفته است: " ما بر لبه تیغی میان سقوط نهایی در دیکتاتوری ظالمانه و بازگشت به جامعه اروپا قرار داریم.تسلیم نشوید، یک گام هم عقب ننشینید. آینده اوکراین در دستان شماست."

اوله تیانیبوک، یکی دیگر از رهبران مخالف دولت در اوکراین گفته است: "این یک انقلاب ساده نیست. این انقلاب شرف و عزت است.

سری پاشینسکی، از اعضای پارلمان مخالف دولت نیز گفته است: " از امروز تا زمانی که خواسته های ما عملی شود، منطقه ساختمان های دولتی در دست معترضان خواهد بود."

تحلیل گران می گویند اگرچه اعتراضات با تغییر نظر رییس جمهوری اوکراین در امضای توافق با اتحادیه اروپا آغاز شد اما بسیاری از معترضان در خیابان به دنبال رهایی از نظامی اند که به اعتقاد آنها فاسد است.

اعتراضات اوکراین بزرگترین اعتراضاتی است که این کشور از ۹ سال پیش، زمان انقلاب نارنجی در این کشور، به خود دیده است.

یک گردهمایی کوچک تر نیز توسط حامیان دولت در نزدیکی تظاهرات معترضان برگزار شده بود و نیروهای پلیس حائل دو گروه بودند.

اختلافات برسر انرژی

روسیه و اوکراین هر دو موضوع پیوستن کیف به اتحادیه گمرکی را تکذیب کرده اند. بلاروس و قزاقستان و روسیه عضوهای این اتحادیه اند.

خبرنگاران پیشتر ظن و گمان هایی مطرح کرده بودند که ممکن است روسیه در صورت پیوستن اوکراین به این اتحادیه گاز ارزان تری به کیف بفروشد.

مدتهاست که اوکراین و روسیه تلاش می کنند اختلافات خود را برسر تامین انرژی حل و فصل کنند.

اوکراین به واردات گاز از روسیه وابسته است اما گزپروم، تامین کننده این گاز، اخیرا از تعویق پرداخت های کیف شکایت کرده است.

این اختلافات پیش از سال ۲۰۰۹ یک بار منجر به قطع گاز اوکراین به دست شرکت گزپروم شد.

لوله های گازی که از اوکراین می گذرند، گاز روسیه را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز می رسانند.

آرسنی یاتسنیوک، یکی از چهره های اصلی مخالف دولت اوکراین گفته است هر امضایی بر سند عضویت در اتحادیه گمرکی روسیه معادل موافقت برای تشکیل اتحاد جماهیر شوروی تازه است که اوکراین را از هم متلاشی می کند.

مطالب مرتبط