'هشدار' وزیر دفاع آمریکا به پاکستان درباره بسته شدن راه تدارکاتی ناتو

Image caption این اولین سفر یک وزیر دفاع آمریکا ظرف چهارسال گذشته به پاکستان است

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که روز دوشنبه برای گفتگو با مقامات ارشد پاکستانی به اسلام آباد رفت، به مقامات این کشور در مورد بسته ماندن راه تدارکاتی ناتو هشدار داده است.

تظاهرات در مناطق هم مرز با افغانستان علیه تردد اقلام تدارکاتی ناتو و در اعتراض به ادامه حملات هواپیماهای بدون سرنشین از سوی آمریکا، مقامات آمریکایی را مجبور کرده است تا رفت و آمد کامیونهای اقلام تدارکاتی را به طور موقت به حالت تعلیق درآورند.

به نقل از آقای هیگل گزارش شده است که وی به نخست وزیر پاکستان هشدار داده است که اگر این راه بزودی گشوده نشود، پاکستان با خطر از دست دادن کمکهای مالی آمریکا مواجه خواهد بود.

این اولین سفر یک وزیر دفاع آمریکا ظرف چهارسال گذشته به پاکستان است.

پیشتر مقامات پنتاگون اعلام کردند که دو طرف صحبتهایی صریح درباره "تهدیدهای مشترک" خواهند داشت.

سفر وزیر دفاع آمریکا به پاکستان درحالی انجام شد که تنش میان دو کشور بر سر حملات هواپیماهای بدون سرنشین به منطقه مرزی پاکستان بالا گرفته است.

نفوذ افغانستان

منابع آمریکایی می‌گویند که آقای هیگل درعین حال درباره "منفعت مشترک آمریکا و پاکستان در وجود افغانستانی با ثبات" بحث و تبادل نظر کرده است.

مقام‌های افغان معتقدند پاکستان بر طالبان افغانستان نفوذ زیادی دارد.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان در سفر ماه گذشته خود به کابل، پایتخت افغانستان، وعده داد که گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را تسهیل کند.

باور عمومی آن است که طالبان حملات خود را از پایگاه هایی که در خاک پاکستان دارد انجام می دهد. عواملی از سرویس امنیتی پاکستان نیز به حمایت از طالبان افغانستان متهم شده اند.

با این همه اسلام‌آباد هرگونه ارتباط با طالبان را رد می‌کند.

آقای هیگل از افغانستان به پاکستان رفته است.

وزیر دفاع آمریکا در افغانستان با نیروهای آمریکایی که در جنوب غرب این کشور حضور دارند دیدار کرد.

آقای هیگل از دولت افغانستان خواست که موافقتنامه امنیتی با آمریکا را امضا کند تا راه برای باقی ماندن بخشی از سربازان آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در این کشور باز شود.

بخش عمده نیروهای بین المللی قرار است تا پایان سال میلادی آینده افغانستان را ترک کنند.