با وجود وعده‌های دولت تایلند، مخالفان باز هم به خیابان‌ها ریخته‌اند

صدها هزار نفر از مخالفان در بانکوک، پایتخت تایلند بار دیگر به خیابان‌ها ریخته‌اند.

این در حالی است که یینگلاک شیناوات، نخست وزیر تایلند صبح امروز، از طریق تلویزیون رسمی این کشور اعلام کرده بود که پارلمان را منحل کرده و در اسرع وقت انتخابات تازه برپا می‌کند.

اما سوت‌هایپ توئک‌سوبان، رهبر مخالفان می‌گوید که وی به مبارزه ادامه خواهد داد. او خطاب به تظاهرکنندگان گفته است که آنها به پیروزی بزرگی دست یافته‌اند.

او پیشتر با برگزاری انتخابات مخالفت کرده و خواستار جایگزینی یک "شورای مردمی" انتصابی به جای دولت شده بود.

روز گذشته، یکشنبه ۸ دسامبر، تمام نمایندگان حزب دموکرات، حزب مخالف دولت از پارلمان استعفا دادند.

خانم یینگلاک در انتخابات سال ۲۰۱۱ تایلند پیروز شد.

با این همه معترضان دولت او را متهم می‌کنند که تحت نفوذ برادرش، تاکسین شیناوات، رهبر سابق تایلند عمل می‌کند و خواستار استعفای او شده‌اند.

Image caption تظاهر کنندگان می‌گویند می‌خواهند وارد محوطه دفاتر نخست وزیری شوند

خانم یینگلاک گفته است: "در این مرحله، در حالی که بسیاری از مردم از گروه‌های مختلف با دولت مخالفند، بهترین راه بازگرداندن قدرت به مردم ، برگزاری انتخابات است تا تایلندی‌ها خودشان تصمیم بگیرند."

هنوز تاریخی برای برگزاری انتخابات مشخص نشده است اما نخست وزیر تایلند گفته است در "سریع‌ترین زمان ممکن" انتخابات برگزار می‌شود.

خبرنگاران می‌گویند انتظار می‌رود انتخابات ظرف ۶۰ روز آینده برگزار شود.

حامیان اصلی حزب خانم یینگلاک، فقرا و روستاییان تایلند هستند و شانس این حزب را برای بردن در انتخابات بالا می‌برند.

حکومت تاکسین

سوت‌هایپ توئک‌سوبان،رهبر مخالفان که قبلا از سیاستمداران ارشد مخالف دولت بوده است می‌گوید: "جنبش به مبارزه ادامه می‌دهد. هدف ما ریشه کن کردن حکومت تاکسین است."

به گفته این رهبر مخالفان "اگرچه پارلمان منحل شده و انتخابات برگزار خواهد شد، هنوز حکومت تاکسین سرجای خود است."

تاکسین شیناوات، نخست وزیر سابق تایلند، بعد از برکناری در یک کودتای نظامی در سال ۲۰۰۶ در فساد دولتی مجرم شناخته شد. او زندگی در تبعید را برگزیده است اما هنوز در سیاست تایلند صاحب نفوذ قلمداد می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده است در آستانه راهپیمایی برنامه‌ریزی شده مخالفان به سوی مقر نخست وزیری، بیش از ۶۰ مدرسه در بانکوک به نشانه احتیاط بسته شده‌اند.