کره شمالی برکناری شوهر عمه کیم جونگ اون را تایید کرد

Image caption چانگ سونگ تائک (چپ) در کنار کیم جانگ اون رهبر کره شمالی، عکس سال گذشته گرفته شده است

رسانه‌های دولتی کره شمالی تایید کرده‌اند که چانگ سونگ تائک یکی از بانفوذترین دولتمردان و شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر این کشور به اتهام "اعمال مجرمانه" از تمام مسئولیت‌های خود خلع شده است.

این خبر را هفته پیش یک نماینده مجلس کره جنوبی به نقل از سازمان جاسوسی کره جنوبی اعلام کرده بود اما رسانه‌های کره شمالی امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) آن را تایید کردند.

چانگ سونگ تائک یکی از چهره‌های اصلی امور اقتصادی در کره شمالی بود و بطور مرتب مذاکرات با چین، نزدیکترین متحد پیونگ یانگ، را به عهده داشت.

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) این تصمیم در جلسه هیئت مرکزی حزب کمونیست کارگری کره شمالی -حزب حاکم- گرفته شده و آقای چانگ از این حزب اخراج شده است.

رسانه‌های کره‌شمالی گزارش دادند "گروهک چانگ سونگ تائک مرتکب چنان اعمال ضدحزبی، ضدانقلابی و دسته‌بندی شده بود که اتحاد و یکپارچگی حزب را به خطر می انداخت."

"چانگ تظاهر می‌کرد از حزب حمایت می‌کند اما خود را درگیر زدو بندهای پشت پرده کرد و جذب دسته‌بندی‌هایی شد که رویایی متفاوت در سر داشتند."

به گفته تحلیلگران، برکناری آقای چانگ مهمترین اتفاق سیاسی در کره شمالی پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون بجای پدرش کیم جانگ ایل به شمار می‌رود.

با اینکه کره‌شمالی پیش از این هم مقامات بلندپایه را برکنار کرده بود اما هیچگاه با چنین جزئیاتی دلایل اقدام خود را توضیح نداده بود.

آقای چانگ از سال ۱۹۹۲ به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری در آمد و یکی از اعضای ارشد این حزب بود. او از سال ۲۰۱۱ معاون کمیسیون دفاع ملی، بالاترین نهاد نظامی کره شمالی شده بود.

او که ۶۷ سال داشت در سال ۱۹۷۲ با خواهر کیم جانگ ایل رهبر سابق کره شمالی ازدواج کرده بود.

آنها از این ازدواج یک دختر داشتند که در پاریس دانشجو بود و در سال ۲۰۰۶ خودکشی کرد. گفته می‌شود علت خودکشی او مخالفت پدر و مادرش با ارتباط با دوست پسرش بوده است.

او معمولا در کنار کیم جانگ اون رهبر کره شمالی دیده می‌شد و بسیاری او را قدرت اصلی پشت سر رهبر کشور می‌دانستند.

با وجود قدرت سیاسی و پبوند خانوادگی آقای چانگ در سال ۲۰۰۴ از انظار عمومی ناپیدید شد و بنا بر گزارش سازمان اطلاعات کره جنوبی در بازداشت خانگی قرار گرفت.

برخی گزارشهای دیگر هم حاکی از این بود که او مشغول "بازآموزی" است اما دو سال بعد او دوباره به فعالیت های سابق خود بازگشت.

بنا به گزارش های منتشر شده در کره جنوبی دو نفر از نزدیکترین دستیاران چانگ سونگ تائک پیش از این اعدام شده‌اند.

دو روز پیش هم رسانه‌های کره‌شمالی اعلام کرده بودند که تصاویر آقای چانگ را از یک فیلم مستند حذف کرده‌اند.

مطالب مرتبط