دادستانی ختلان: والدان برای منع تحصیل کودکانشان محاکمه می‌شوند

کودکان ختلان (عکس از آرشیو)
Image caption در دو سال اخیر در ولایت ختلان شمار قابل ملاحظه‌ای از والدان برای ایجاد موانع در تحصیل فرزندانشان مجازات شده‌اند

در ناحیه قُمسنگیر ولایت ختلان تاجیکستان ۳ نفر به دلیل ایجاد مانع در تحصیل دخترانشان به دادگاه کشیده شده‌اند.

دادستانی این ناحیه تحقیقات پرونده‌های جنایی علیه سرپرستان سه خانواده را طبق ماده ۱۶۴، قانون کیفری تاجیکستان، یعنی ایجاد موانع در تحصیل حتمی فرزندانشان، به پایان رسانده و پرونده‌ها را برای محاکمه به دادگاه ارسال کرده است.

والدین این خانواده‌ها، دختران خود را که محصل مدارس متوسطه بودند، از تحصیل منع کرده‌اند.

قانون کیفری تاجیکستان برای این عمل تا دو سال زندان و یا جریمه از یک تا دو هزار سامانی در نظر گرفته است.

مسئولین دادستان ناحیه قُمسنگیر در یک جلسه گفته‌اند، که این والدین بر خلاف ماده ۴۱ قانون اساسی تاجیکستان که تحصیل در دبیرستان را تا کلاس نهم حتمی می‌داند، رفتار کرده‌اند.

ماده ۴۲ قانون آموزش و پرورش تاجیکستان، والدان در این کشور را موظف می‌کند که شرایط آموزش و پرورش را برای تحصیلات ۹ ساله حتمی فرزندانشان فراهم سازند.

دادستانی ناحیه قُمسنگیر به ساکنان محلی گفته است که این افراد همچنین “قانون مسئولیت پدر و مادر در تعلیم و تربیه فرزند” را نقض کرده‌اند.

در ۹ ماه اول سال جاری دادستان ناحیه قُمسنگیر علیه ۶۲ نفر که در تعلیم و تربیه فرزندانشان "بی‌مسئولیتی" کرده‌اند و بیشتر آنها در دادگاه محاکمه شده‌اند.

گزارشها حاکیست که در بیشتر چنین موارد والدان به پرداخت بیش از یک هزار سامانی محکوم می‌شوند. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان معتقدند که والدان به خاطر فقر و ناداری دختران خود را از تحصیل دور می‌کنند.

به گفته آنها در جنوب تاجیکستان در اکثر موارد کودکان ۹ و یا ۱۰ ساله با همراه اعضای دیگر بزرگسال خانواده برای تأمین روزگار در مزارع کشاورزی کار می‌کنند و به این خاطر بسیاری از این کودکان از تحصیل در مکاتب دور می‌مانند.

همچنین در مناطق روستای تاجیکستان خانواده‌های سنتی هستند که دختران را بعد از ۹ سالگی از تحصیل در مکتب بنا به باورهای سنتیشان منع کرده و آموختن کار خانه را برای آینده این دختران مفیدتر از تحصیل می‌دانند.