'بدبینی' فرانسه به گفتگوهای ژنو ۲ در مورد سوریه

ویرانی سوریه
Image caption جنگ داخلی سوریه این کشور را ویران کرده

لوران فابیوس وزیرخارجه فرانسه گفته است که امید کمی به گفتگوهای صلح مربوط به مناقشه سوریه که قرار است در ژنو برگزار شود دارد.

آقای فابیوس گفت فرانسه برای موفقیت این گفتگوها که قرار است ماه آینده در سوئیس برگزار شود تلاش می کند اما "تردیدهای زیادی" در این مورد وجود دارد.

به گفته او گروه های میانه رو ضددولتی که فرانسه با آنها کار می کند "در وضعیت واقعا سختی" قرار دارند.

آمریکا، سازمان ملل و روسیه ماه هاست که برای کلید خوردن این گفتگوها موسوم به ژنو ۲ تقلا می کنند.

این گفتگوها با هدف اطمینان از تحویل کمک های انساندوستانه، پایان نبردها و تعیین خطوط کلی یک روند انتقال سیاسی در سوریه انجام می شود.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفته است که در اصول با شرکت در این کنفرانس موافق است اما هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد و از مذاکره با "تروریست ها" – نامی که دولت او بر مخالفان سیاسی و مسلح می گذارد – خودداری می کند.

مخالفان گفته اند که هر گونه راه حل سیاسی برای بحران باید شامل برکناری آقای اسد از قدرت باشد.

معلوم نیست که چه کسی در این کنفرانس که برای ۲۲ ژانویه برنامه ریزی شده شرکت خواهد کرد. گزارش هایی که هفته پیش منتشر شد حاکی بود که نمایندگان ۳۰ کشور مایل به شرکت هستند.

'اسد نادان نیست'

آقای فابیوس که در نشست بازرگانی کنفرانس سیاست جهانی در موناکو حرف می زد گفت متاسفانه او نسبت به چشم انداز صلح سوریه "کاملا بدبین" است.

او گفت که هرچند آقای اسد "ایرادهای زیادی دارد، اما نادان نیست" و فرانسه "نمی داند چرا او باید حاضر باشد همه اختیاراتش را واگذار کند."

او افزود: "در مورد مخالفانی که ما حمایت می کنیم، در وضعیت واقعا سختی هستند."

فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که از ارتش آزاد سوریه - گروه اصلی نظامی مخالف آقای اسد - و جنبش گسترده سیاسی ائتلاف ملی سوریه حمایت کرد.

اما این ائتلاف دچار مشکلات و تفرقه های زیاد داخلی بوده است.

وضعیت این جنگ تقریبا سه ساله هم تغییر کرده و گروه های مرتبط با القاعده بیش از پیش مناطقی را از کنترل ارتش آزاد سوریه خارج کرده اند.

چندین گروه عمده شورشی هم از ائتلاف خارج شده و به کلی ایده شرکت در گفتگوها را رد کرده اند.

آمریکا و بریتانیا هفته گذشته گفتند درحال تعلیق کلیه کمک های غیرمرگبار به مخالفان مسلح هستند چون نگرانند که این کمک ها به دست جهادگران تندرو می افتد.

همزمان پزشکان و سازمان های امدادرسانی اخطار داده اند که صدها هزار نفر که در نواحی تحت کتنرل شورشیان در اطراف دمشق و سایر شهرها به دام افتاده اند و در محاصره نیروهای دولتی هستند در خطر گرسنگی و قحطی قرار دارند.

به تخمین سازمان ملل ۲.۳ میلیون نفر از ماه مارس ۲۰۱۱ از سوریه به کشورهای همسایه گریخته اند.

مطالب مرتبط