گروهی از زنان نشست خبری رهبر حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان را بهم زدند

زنهای معترض
Image caption زنهای معترض به زور وارد دفتر حزب سوسیال دموکرات شدند

گروهی از زنان مخالف رحمت‌الله‌ زایراف، رهبر حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان با زور وارد دفتر این حزب و از برگزاری نشست خبری او مانع شدند.

این رویداد صبح روز سه‌شنبه‌ ۱۰ دسامبر در حضور خبرنگاران صورت گرفت. آقای زایراف خبرنگاران را چند روز قبل به مقر حزبش برای پوشش نشستی خبری درباره نتایج سفرهای اخیرش به روسیه، قرقیزستان و اکراین و دیدارهایش با مهاجران تاجیک و چهره‌های سیاسی این کشورها دعوت کرده بود.

در این واقعه، که در تاجیکستان سابقه نداشته است، یکی از زنان، که خود را معرفی نکرد، با رحمت‌الله‌ زاییراف درگیر شد و با استفاده از الفاظ تند و توهین‌آمیز او را "خائن ملت" خواند.

این زن در حالیکه فریاد می کشید گفت: "شما تنجی را (آرامی را) نمی‌خواهید؟ شما جنگ می‌خواهید؟ چرا در تاجیکستان جنگ می‌‌اندازید؟ شوهر مرا در بدخشان کشتند، من باید خاموش باشم؟ تو در بدخشان جنگ انداختی!"

در پاسخ به سؤال خبرنگاران، که این گروه زنان کیستند و به چه علت وارد دفتر حزب سوسیال دموکرات وارد شدند، یکی از آنها خطاب به آقای زایراف گفت: "از اینترنت فهمیدیم، که در اکراین و قرقیزستان گفتید، که رحمان‌اف غیرقانونی پرزیدنت شد. پرزیدنت صلح کرد، فرزندان ما را نان می‌دهد، همه جا را ‌‌آباد کرد. تو خائن ملت تو هیچ وقت پرزیدنت نمی‌شویی!"

یکی از این زنها رهبر حزب سوسیال-دموکرات را "جنگ‌انداز" خواند و گفت: "اگر جنگ شود، شما مثل عبدالله نوری فرار می کنید و خلق بی‌گناه نابود می‌شود."

زنی با روسری سفید، که به نظر می‌رسید رهبر این "گروه معترضان" باشد، گفت، که آنها حق دارند "زاییراف را بزنند و بکشند."

به دلیل هرج و مرجی که این گروه از زنها در دفتر حزب سوسیال دموکرات برپا کردند، رحمت‌الله‌ زایراف، رهبر حزب گفت مجبور شد نشست خبری را قطع کند.

این گروه زنان معترض با آنکه مشخص نکردند با چه نهاد یا سازمان سیاسی در ارتباط هستند، اما به هدف خود، که عبارت بود از برگزاری نشست خبری رحمت‌الله‌ زایراف رسیدند.

Image caption این خانم رحمت‌الله‌ زاییراف را "خاین ملت" خواند

به نظر کارشناسان ممکن است این عمل از جانب نهادهای امنیتی کشور به منظور جلوگیری از سخنرانی رحمت‌الله‌ زاییراف در باره اعتراضهای مردم و مبارزات سیاسی در اکراین و قرقیزستان سازمان داده شده است.

آقای زاییراف گفت، که در ظرف ۶ روز اخیر در تظاهرات مخالفان دولت اکراین در میدان مرکزی شهر کی یف، پایتخت حضور داشت و با ویتلی کلیچکا و آلیگ تیناباک، رهبران احزاب مخالف "اودار" و "سواباده" اکراین، ملاقات داشته است.

در همین حال، برخی از کاربران فیسیبوک عکسهای زنان معترض در دفتر حزب سوسیال دموکرات را در کنار عکسهای تظاهرکنندگان در نزد سفارت آمریکا در شهر دوشنبه، که اوایل سال جاری برپا شد، منتشر کرده و توجه عمومی را به یکسان بودن چهره‌های معترضان در هر دو رویداد جلب کرده‌اند.

روز ۵ آوریل گروهی از زنان و مردان جوان به عنوان اعتراض به آزادی عبدالملک عبدالله‌جان اف، مخالف دولت تاجیکستان، روبروی سفارت آمریکا و دفتر سازمان ملل متحد در شهر دوشنبه تجمع کردند.

آنها در شعارهای خود از آمریکا تقاضای برگرداندن عبدالملک عبدالله جان اف، پناهنده سیاسی تاجیکستان در آمریکا را داشتند، درخواستی که مقامات اکراینی به دلیل رعایت مقررات بین‌المللی در باره پناهندگی سیاسی انجام ندادند.

مأموران امنیتی و پلیس در تاجیکستان هر گونه تجمع اعتراضی ضد دولت را بلافاصله سرکوب می‌کنند، اما این بار مأموران تنها پس از یک ساعت به محل حادثه رسیدند.

مطالب مرتبط