خبرنگار تلویزیون چین از 'فواید آلودگی هوا' نوشت

Image caption شعاع دید در بندر شانگهای به چند متر کاهش یافته

در حالیکه آلودگی هوا در شانگهای چین دیروز دوشنبه (۱۸ آذر) برای هفتمین بار در ماه گذشته به حد خطرناکی رسید، یکی از گزارشگران تلویزیون دولتی چین در مطلبی که برای یکی از نشریات معتبر نوشته فواید آلودگی هوا برای شهروندان را برشمرده است.

از روز جمعه گذشته، آلودگی در شانگهای به خطرناک‌ترین حد افزایش پیدا کرد و مقامات شهر شدیدترین وضعیت اضطراری از نظر سلامت عمومی را اعلام کردند، از بچه‌ها و سالمندان خواسته شد در خانه‌ها بمانند، تمام رویدادهای ورزشی لغو و صدها پرواز کنسل شده، آلودگی میدان دید را به چند متر کاهش داده و ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون ۲۴ برابر حد مجاز بوده است.

آلودگی در چین محدود به شانگهای نیست و شهروندان چهل شهر دیگر از جمله پکن نیز از هوای آلوده در عذاب هستند.

اما مطلبی که خبرنگار تلویزیون دولتی چین با عنوان "پنج فایده غیر منتظره آلودگی هوا"در یکی از نشریات این کشور منتشر کرد با ناباوری بسیاری مواجه شد و شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش گسترده‌ای واکنش نشان دادند.

نویسنده مطلب پنج فایده برای آلودگی هوا بر شمرده بود:

اول اینکه همه را بر علیه دشمنی مشترک متحد می‌کند.

دوم اینکه عادلانه است و ریه فقیر و غنی را یکسان نابود می‌کند.

سوم اینکه باعث می شود مردم به آثار رشد اقتصادی شتابناک بیشتر فکر کنند.

چهارم اینکه باعث تقویت حس طنز و شوخ طبعی شده و مردم دائم در این باره جوک می‌سازند که همین می‌تواند به آنها قدرت مبارزه با آلودگی بدهد.

و آخر اینکه این موضوع باعث افزایش دانش و اطلاعات عمومی شهروندان شده، اطلاعات آنها را در زمینه هواشناسی، جغرافی، فیزیک، شیمی و تاریخ افزایش یافته و مثلا الان بسیاری می‌دانند ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون یعنی چه و یا شصت سال پیش ۱۲ هزار نفر در لندن بعلت آلودگی جان باخته‌اند.

البته بجز این روزنامه گلوبال تایمز که وابسته به حزب حاکم کمونیست است درباره مزیت دیگری نوشت، مزیت نظامی چرا که موشکها و هواپیماهای دشمن بخوبی نمی‌توانند عملیات انجام دهند و اهدافشان را پیدا کنند.

ماه پیش پزشکان برای دختر هشت ساله‎‌ای تشخیص سرطان ریه دادند و گفته شد او کم‌سن ترین فرد مبتلا به سرطان ریه در چین است. پزشکان علت بیماری او را آلودگی هوا دانستند.

دولت چین اعلام کرده برای مبارزه با آلودگی هوا حدود ۲۸۰ میلیارد دلار تخصیص داده است.

مطالب مرتبط