مراسم یادبود نلسون ماندلا با حضور رهبران جهان برگزار شد

Image caption با وجود باران سنگین و رفت و آمد دشوار، جمعیت زیادی به مراسم آمد

ده‌هزار نفر از مردم آفریقای جنوبی در کنار ده‌ها رهبر کشورهای جهان در مراسم یادبود ملی نلسون ماندلا، نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست این کشور و رهبر مبارزه با آپارتاید شرکت کردند.

این مراسم در ورزشگاه اف‌ان‌بی شهرک سووتو در حومه شهر جوهانسبورگ در حالی برگزار شد که باران می‌بارید.

باراک اوباما، نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا، در این مراسم سخنرانی کرد و گفت که نلسون ماندلا، از چهره‌های بزرگ تاریخ است.

آقای اوباما این رهبر درگذشته آفریقای جنوبی را یک رهایی‌بخش بزرگ قرن بیستم توصیف کرد.

نلسون ماندلا پنج‌شنبه گذشته در سن ۹۵ سالگی پس از مدت‌ها بیماری درگذشت.

مراسم متعددی برای بدرقه آقای ماندلا در آفریقای جنوبی برگزار شده و این مراسم تا روز یک‌شنبه که او به خاک سپرده می‌شود، ادامه دارد.

شهروندان با وجود باران سنگین، تمهیدات امنیتی شدید، مسیر دشوار ورزشگان اف‌ان‌بی و با این که امروز در آفریقای جنوبی تعطیل نبود، در این مراسم شرکت کردند اما گزارش شده است که این ورزشگاه ۹۵ هزار نفری، کامل پر نشده بود.

گزارش شده است که سخنرانی آقای اوباما با تشویق چشم‌گیری روبه‌رو شد و پس از آن عده زیادی از حاضران، ورزشگاه را رفته‌رفته ترک کردند.

جیکوب زوما، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی در این مراسم سخنران اصلی بود. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که حاضران در برخی مقاطع از برنامه، او را هو کرده‌اند.

رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا، دیلما روسف، رئیس‌جمهوری بزریل، لی یوآنچائو، معاون رئیس‌جمهوری چین، هیفیکپونی پوهامیا، رئیس‌جمهوری نامیبیا، و‌پراناب موکرجی، رئیس‌جمهوری هند نیز در این مراسم سخنرانی کردند.

از دیگر چهره‌های برجسته‌ای که در مراسم بودند، اوپرا وینفری، چهره رسانه‌ای عمده در آمریکا، بونو و پیتر گابریل، دو خواننده آهنگ‌ساز و کنشگر اجتماعی را می‌توان نام برد.

کالبد نلسون ماندلا قرار است سه روز آینده در پرتوریا بماند.

خاک‌سپاری رسمی روز یک‌شنبه در کونو، روستای زادگاه آقای ماندلا در کیپ شرقی برگزار می‌شود.

دست‌دادن اوباما و کاسترو

Image caption دولت کوبا اعلام کرده این فشردن دست می‌تواند نشانگر "آغازی برای پایان ستیزه‌جویی‌های آمریکا باشد"‏

از حواشی خبرساز این مراسم این بود که باراک اوباما هنگام ورود به جایگاه مهمانان ویژه خارجی با سایر رهبران حاضر در محل از جمله رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، دست داد.

بعد از آن کاخ سفید اعلام کرد این دست‌دادن، از پیش برنامه ریزی نشده بود.‌

بن رودز، مشاور کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که این دو رئیس جمهوری، به جز یک احوال‌پرسی رسمی، سخن دیگری با هم نگفته‌اند.

از سوی دیگر دولت کوبا اعلام کرد این فشردن دست می‌تواند نشانگر "آغازی برای پایان ستیزه‌جویی‌های آمریکا باشد."‌

در سال ۱۹۶۱، ایالات متحده آمریکا روابط سیاسی خود را با کوبا به دلیل همکاری فیدل کاسترو با اتحاد جماهیر شوروی وقت در جنگ سرد قطع کرد.‌

روز سه‌شنبه و پس از دست‌دادن آقایان اوباما و کاسترو، یک مقام رسمی کاخ سفید اعلام کرد که دولت اوباما همچنان نگرانی‌های جدی در باره نقض حقوق بشر در کوبا دارد.

پیش از این در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰، بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با فیدل کاسترو، رهبر وقت کوبا دست داده بود.

در دوران ریاست جمهوری آقای اوباما، ایالات متحده محدودیت‌های مسافرتی کوبایی-آمریکایی‌ها را برای سفر به آن کشور و نیز مبادله پول بین اعضای خانواده آنان در دو کشور را کاهش داده است.‌

اما بهبودی تدریجی روابط، با بازداشت یک آمریکایی که برای یک شرکت رایانه‌ای کار می‌کرد، باز هم به سردی گروید.‌

آلن گروس، ۶۴ ساله، چهار سال پیش دستگیر شد. او در آن هنگام برای پروژه‌ای کار می‌کرد که در صدد بود برای جامعه کوچک یهودیان کوبا، دسترسی به اینترنت را فراهم سازد.

در غیاب رهبران ایران و اسرائیل

Image caption چارلیز ترون، هنرپیشه، و بونو، خواننده و کنشگر، در مراسم یادبود ماندلا

بیش از یکصد رهبر فعلی و سابق کشورهای جهان در این مراسم شرکت کردند که آن را به یکی از بزرگ‌ترین گردهم‌آیی‌های چهره‌های برجسته سیاسی جهان در سال‌های اخیر تبدیل کرد.

علاوه بر باراک اوباما، سه رئیس جمهور سابق آمریکا و علاوه بر دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، سه نخست وزیر سابق این کشور در این مراسم بودند.

روسای جمهوری افغانستان، فرانسه و چند کشور دیگر جهان نیز در مراسم یادبود رسمی رهبر جنبش ضد آپارتاید و نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی شرکت داشتند.

از سوی ایران محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهوری به نمایندگی از دولت در این مراسم حاضر شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ساعاتی پیش در صفحه خود در فیس‌بوک، ابراز تاسف کرد که به خاطر مشغله کاری نتوانسته عازم این مراسم شود.

پیش‌تر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هم ابراز تمایل کرده بود که در این مراسم شرکت کند اما تردیدهایی در مورد صدور مجوز خروج او از کشور مطرح شده بود.

آقای خاتمی در سال‌های اخیر و پس از اعتراض‌های سال ۱۳۸۸، با منع تردد به خارج از ایران روبه‌رو بوده است.

اسرائیل که بسیاری از مردم آفریقای جنوبی از آن به خاطر روابط نزدیکش با حکومت آپارتاید انتقاد می‌کنند، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر خود را به مراسم امروز نفرستاد.

شیمون پرز گفت که سرما خورده است و بنیامین نتانیاهو هزینه بالای این سفر را دلیل غیبت خود بر شمردند. رئیس کنست (مجلس) اسرائیل در این مراسم حاضر بود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، به نمایندگی از مردمش به مراسم یادبود رهبر مبارزه با تبعیض نژادی آمده بود.

تلویزیون و وبسایت بی‌بی‌سی فارسی این مراسم را به طور زنده و لحظه‌به‌لحظه پوشش دادند که می‌توانید این‌جا بخوانید.

مطالب مرتبط