دو روزنامه‌نگار اسپانیایی در گروگان شورشی‌ها در سوریه

Image caption ریکاردو گارسیا ویلانوا، عکاس اسپانیایی که در سوریه گروگان گرفته شده است

گروهی از شورشیان سوریه مرتبط با القاعده، دو خبرنگار اسپانیایی را گروگان گرفته‌اند.

روزنامه اسپانیایی ال‌موندو گزارش داده است که خاویر اسپینوزا، خبرنگار این روزنامه و ریکاردو گارسیا ویلانوا، عکاس آزادکار اسپانیایی، توسط گروه "حکومت اسلامی عراق و شام" ربوده شده‌اند.

این روزنامه می‌گوید این دو روزنامه‌نگار در یک ایستگاه بازرسی واقع در استان شمالی رقه در نزدیکی مرز ترکیه به گروگان گرفته شده‌اند.

در همین حال، فعالان سوری اعلام کردند یکی از وکلای مطرح حقوق بشر نیز روز سه‌شنبه ۱۰ دسامبر در نزدیکی دمشق ربوده شده است.‌

رزان زیتونه به همراه سه کنشگر دیگر از حومه شرقی دوما و پس از یورش یک گروه مسلح به دفتر "مرکز گردآوری اسناد خشونت" ربوده شدند.

این مرکز به تحقیق درباره شمار کشته‌شدگان در بحران سوریه می‌پردازد.

شبکه "هماهنگی محلی کمیته‌ها" که شبکه‌ای از فعالان مخالف حکومت است و رزان زیتونه از پایه‌گذاران آن بوده، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

اطلاع‌رسانی پس از سه ماه مذاکره ناکام

Image caption این دو روزنامه‌نگار حدود سه ماه است که ربوده شده‌اند

روزنامه ال‌موندو گفت که دو خبرنگار اسپانیایی حدود سه ماه پیش در روز ۱۶ سپتامبر و در حالی که در صدد بوده‌اند سوریه را بعد از پایان دو هفته ماموریت خبری خود ترک کنند، روبوده شدند.

طبق این گزارش، گروگان‌گیرها همچنین چهار عضو ارتش آزاد سوریه را هم که از این دو روزنامه‌نگار محافظت می‌کردند، با خود برده‌اند ولی بعدا آزادشان کرده‌اند.

این روزنامه اسپانیایی می‌گوید خبر این گروگان‌گیری را در زمانی که در مذاکره غیرمستقیم با گروگان‌گیرها بود، مخفی نگه داشت. ربایندگان هنوز درخواستی در ازای آزادی این خبرنگاران مطرح نکرده‌اند.

پدرو رامیرز، مدیر روزنامه ال موندو در یک نشست خبری در مادرید گفت: "متاسفانه اقدامات ما به نتیجه‌ای نرسیده است و تصمیم گرفتیم پس از توافق با خانواده‌های این دو، نگرانی و خشم خود را به آگاهی عموم برسانیم."

او تاکید کرده است: "ما بر این باوریم که آنها زنده و سالم هستند."

ساعاتی پس از اعلام این گروگان‌گیری، همسر آقای اسپینوزا، خبرنگار ال‌موندو، در یک جلسه مطبوعاتی پراحساس در بیروت از ربایندگان خواست آنان را آزاد کنند.‌

او‌گفت این‌دو بارها برای مستندکردن جنایات جنگی به سوریه سفر کرده بودند و در این راه جانشان را به خطر انداختند و همچون برادر در کنار مردم سوریه در این بحران انسانی قرار داشتند.‌

همسر آقای اسپینوزا خطاب به گروه شورشی گروگان‌گیر گفت: "خاویر و ریکاردو دشمن شما نیستند. خواهش می‌کنم به افتخار انقلابی که آن دو از آن محافظت کردند، آنان را رها کنید."‌

آقای اسپینوزا از سال ۲۰۰۲ گزارشگر بخش خاورمیانه روزنامه ال‌ماندو مستقر در بیروت بوده است.

آقای ویلانوا نیز با رسانه‌های بسیاری از جمله نیویورک‌تایمز، واشنگتن‌پست و خبرگزاری فرانسه همکاری داشته است.

گروگان‌گیری‌های اعلام‌نشده

Image caption شهر رقه در شمال سوریه در اختیار شورشیان نزدیک به القاعده است

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید این دو در زندانی متعلق به گروه "حکومت اسلامی عراق و شام" در شمال شهر رقه در کنار تعدادی دیگر از خارجیان و احتمالا صدها سوری زندانی دیگر در بند هستند.‌

پال وود، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت، می‌گوید این گروه مرتبط با القاعده، همه روزنامه‌نگاران و امدادرسانان خارجی را جاسوس می‌شمرد و دستور داده آنان دستگیر شوند.

خطر بالای ربوده‌شدن در مناطقی که در اختیار شورشیان سوریه است، باعث شده معدود روزنامه‌نگاران یا امدادگران خارجی بتوانند از آن جان سالم به در ببرند.

خبر بسیاری از آدم‌ربایی‌هایی که در سوریه رخ داده، عمومی نشده است اما گمان می‌رود در حال حاضر بین ۲۰ تا ۳۰ نفر از از نیروهای امدادرسان و خبرنگار در گروگان باشند.‌

سازمان گزارشگران بدون مرز، سوریه را خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران اعلام کرده است.‌

از آغاز کشمکش‌ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱، دست‌کم ۲۵ خبرنگار و بیش از ۸۰ شهروند-خبرنگار و وبلاگ‌نویس در درگیری‌های این کشور کشته شده‌اند و از سرنوشت بسیاری دیگر اطلاعی در دست نیست.

از زمان در گرفتن جنگ داخلی در سوریه، بیش از یکصد هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند که طبق گزارش‌ها، اکثریت آنان از مخالفان حکومت بوده‌اند.

این بحران همچنین پنج میلیون نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده و دو میلیون نفر دیگر را هم به کشورهای همسایه پناهنده کرده است.

مطالب مرتبط