آمریکا و بریتانیا کمک‌ به شورشیان مستقر در شمال سوریه را متوقف کردند

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اعلام کردند که کلیه "کمک‌های غیر مرگبار" خود به شورشیان مستقر در شمال سوریه را به حالت تعلیق در آورده‌اند.

این اقدام آمریکا و بریتانیا پس از آن صورت می‌گیرد که شورشیان اسلامگرا، انبارهای تسلیحاتی ارتش آزاد سوریه را که مورد حمایت غرب است، در مرز با ترکیه به تصرف خود در آوردند.

آمریکا پیش از این وعده کمک‌های غذایی و تجهیزات به میزان ۲۵۰ میلیون دلار را به ارتش آزاد سوریه داده بود.

روز جمعه انبارهای ارتش آزاد سوریه از سوی نیروهای گروه افراطی جبهه اسلامی به اشغال در آمد. جبهه اسلامی ماه پیش با ادغام شش گروه تشکیل شد و این گروه متعهد شده که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را سرنگون کرده و حکومتی اسلامی در سوریه برقرار خواهد کرد.

این گروه شامل سایر گروه‌های افراطی اسلامگرای مرتبط با القاعده نیست که در سوریه فعال هستند.

آمریکا گفته که تعلیق کمک‌ها شامل کمک‌های انساندوستانه نمی‌شود و این کمک‌ها کماکان در اختیار سازمان‌های امدادی قرار خواهد گرفت.

بریتانیا نیز اعلام کرده این تعلیق موقتی بوده و موضوع تحت بررسی است.

ماه پیش گروه‌های احرار الشام، جیش الاسلام، لواء الحق، لواء التوحید، صقور الشام، انصار الشام و گروه کردی جبهه اسلامی اعلام کردند که بزرگ‌ترین ائتلاف را با ۴۵ هزار جنگجو تشکیل می‌دهند.

هفته پیش این ائتلاف اعلام کرد که از شورای عالی نظامی ارتش آزاد که زیر نظر ائتلاف ملی سوریه است، خارج می‌شود.

چهار روز پس از این تصمیم، نیروهای ائتلاف جبهه اسلامی، نیروهای ارتش آزاد سوریه را از پایگاه‌ها و انبارهایشان در نزدیکی مرز با سوریه بیرون راندند. این انبارها حاوی سلاح‌ها و تجهیزاتی بود که از طریق ترکیه وارد سوریه شده بود.

مطالب مرتبط