بازرسان اتحادیه اروپا: پرداخت حقوق به کارمندان غزه را متوقف کنید

مقر اتحادیه اروپا
Image caption اتحادیه اروپا یک پنجم حقوق کارمندان غیرنظامی تشکیلات خودگردان را در نوار غزه و کرانه باختری پرداخت می‌کند

مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند که این اتحادیه باید پرداخت حقوق ماهیانه به هزاران کارمند فلسطینی در نوار غزه را که از رفتن به کار خودداری می‌کنند، متوقف کند.

این اظهار نظر بازرسان اروپایی پس از آن اعلام شد که آنها پرداختهای این اتحادیه به غزه در بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ را که بالغ بر ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار می‌شد، بررسی کردند.

این ناظران خواهان بررسی کامل اینگونه پرداختها شده و گفته‌اند که کمکهای مالی به کارمندان دولتی در نوار غزه باید در عوض در کرانه باختری رود اردن مصرف شود.

اتحادیه اروپا یک پنجم حقوق کارمندان غیرنظامی تشکیلات خودگردان را در نوار غزه و کرانه باختری پرداخت می‌کند.

بر اساس بررسی این بازرسان بسیاری از کارمندان دولتی در نوار غزه از زمانی که گروه حماس در سال ۲۰۰۷ میلادی قدرت را در این منطقه به دست گرفت، تاکنون سر کار خود حاضر نشده‌اند.

این ناظران، آمار کاملی از کارمندان دولتی که در حال حاضر در نوار غزه در سر کار خود حاضر نمی‌شوند ندارند، اما آنها متوجه شده‌اند که به طور مثال در یک اداره ۹۰ نفر از مجموع ۱۲۵ کارمند بر سر کار حاضر نمی‌شوند.

حماس که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ پیروز شد، نیروهای وفادار به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، را از قدرت کنار زد و یک دولت موازی را در نوار غزه ایجاد کرد.

به دنبال این تحول، اسرائیل با کمک مصر که مرز مشترک با نوار غزه دارد، این منطقه را تحت محاصره غیرنظامی قرار دارد تا حماس را تضعیف و در عین حال حملات موشکی حماس به داخل اسراییل را قطع کند.

این محاصره باعث شد تا یک میلیون و هفتصد هزار ساکن نوار غزه تحت فشار شدید اجتماعی-اقتصادی قرار گیرند و حدود ۸۰ درصد آنها به کمکهای خارجی نیاز داشته باشند.