وزیر صنایع پیشین تاجیکستان در آخرین دفاعیه خود را بیگناه خواند

زید سعیداف وزیر صنایع پیشین تاجیکستان
Image caption زید سعیداف می گوید پرونده جنایی که مقامات انتظامی علیه او باز کردند، تهمت و ساختگی بوده و او در ارتکاب هیچ جرمی دست ندارد

به نقل از زید سعیداف، تاجر بازداشت شده و وزیر صنایع پیشین تاجیکستان، گزارش شده که وی گفته است که شهادت اتباع خارجی در "دادگاه ساختگی" علیه او، به آبرو و اعتبار تاجیکستان در عرصه بین‌المللی لطمه می‌زند.

شهرت قدرت‌اف، یکی از سه وکیل مدافع آقای سعیداف می‌گوید که موکلش روز چهارشنبه ۱۱ دسامبر این سخنان را در جلسه دادگاه و ضمن سخنرانی و آخرین دفاعیه خود قبل از اعلام حکم گفته است.

آقای قدرت‌اف همچنین به بی‌بی‌سی گفت که موکلش همه اتهامات وارده علیه خود را "ساختگی" خوانده و افزوده است که او به وطنش خیانت نکرده و نزد مردم تاجیکستان پاک است.

وی افزود: "زید سعیداف گفت پرونده جنایی که مقامات انتظامی علیه او باز کردند، تهمت و ساختگی بوده و او در ارتکاب هیچ جرمی دست ندارد. وی گفت که این قضیه صرف سیاسی بوده و کشیده شدن پای شهروندان برخی از کشورهای خارجی به عنوان شاهد به این پرونده و واداشتن آنها به دادن گواهی و شهادت دروغ به آبروی تاجیکستان لطمه وارد می‌کند.”

آقای قدرت‌اف گفت که موکلش در بیش از دو ساعت و ۳۰ دقیقه دفاعیات خود، بسیاری از جنبه‌های قضیه را روشن کرد که بیگناهی او را ثابت می‌کند. آقای زیداف همچنین از قاضی دادگاه خواست که به قضیه او به طور منصفانه رسیدگی کند.

این در حالیست که هفته گذشته دادستان پرونده جنایی زید سعیداف در محاکمه دادگاهی حکم ۲۸ سال زندان و مصادره اموال را برای آقای سعیداف از قاضی درخواست کرده بود.

مأموران دولتی تاجیکستان زید سعیداف را در ماه مه سال جاری هنگام بازگشت از فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت کردند. ماه سپتامبر دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه او را پشت درهای بسته در ساختمان بازداشتگاه آغاز کرد.

مقامات آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان علیه آقای سعیداف هشت اتهام، از جمله رشوه‌ستانی، چندهمسری، سوءاستفاده از مقام، تقلب، تجاوز به ناموس، رابطه جنسی با فردی نابالغ، وادار کردن او به سقط جنین و اخاذی یا طمع جویی را مطرح کرده است.

مطالب مرتبط