پوتین: غربی‌ها به یک شکل با خیر و شر برخورد می‌کنند

پوتین
Image caption پوتین کشورهای غربی را به خاطر مداراگری آنها مورد انتقاد قرار داده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از سیاست فرهنگی و اجتماعی دولتش دفاع کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در سخنرانی سالانه خود پیرامون وضعیت این کشور، انتقاد کشورها و نهادهای حقوق بشری غربی از محدودیت آزادی در روسیه را مردود دانسته و گفته است که غربیان به یک شکل با خیر و شر برخورد می‌کنند و بین آنها تفاوتی نمی‌گذارند.

دولت روسیه به دلیل تصویب قانون "تبلیغ رفتار های غیر سنتی" در مورد همجنسگرایی مورد انتقاد کشورها و برخی سازمان‌های غربی قرار گرفته است. این کشورها نگران آن بوده‌اند که دولت روسیه از این قانون برای ارعاب و فشار بر منتقدان استفاده کند.

برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر از کشورهای جهان خواسته‌اند در اعتراض به این قانون، از حضور در بازی‌های المپیک زمستانی روسیه خودداری ورزند. قرار است این بازی‌ها در ماه فوریه در شهر سوچی، واقع در کرانه دریای سیاه برگزار شود.

آقای پوتین در سخنرانی هفتاد دقیقه‌ای خود که به طور مستقیم از شبکه تلویزیون دولتی روسیه پخش می‌شد، گفت که به دفاع از ارزش‌های سنتی خانواده متعهد است و این این ارزش‌ها را اساس "عظمت روسیه و سنگری در برابر به اصطلاح مداراگری" می‌داند.

Image caption منتقدان پوتین تاکید او بر سنتها را بهانه‌ای برای محدودیت آزادی دانسته‌اند

رئیس جمهوری روسیه از آنچه که "بازنگری هنجارهای اخلاقی در بسیاری از کشورهای دیگر" می‌خواند، انتقاد کرد و گفت که "نابودی ارزش‌های اخلاقی از بالا نه فقط نتایج منفی برای جامعه در پی می‌آورد بلکه ماهیتا اقدامی غیردموکراتیک است زیرا بر مبنای مفاهیمی انتزاعی مبتنی است که با اراده اکثریت مردم مغایرت دارد."

ولادیمیر پوتین با استناد به گفته‌های نیکلای بردیائف، فیلسوف روسی اوایل قرن بیستم، گفت که محافظه‌کاری مانع پیشرفت کشور نمی‌شود اما "از سیر قهقرایی و سقوط جامعه به ظلمات هرج و مرج و شرایط انسان اولیه جلوگیری می‌کند."

سخنرانی آقای پوتین در یکی از تالارهای مجلل کاخ کرملین و در برابر گروهی از اعضای پارلمان، قضات ارشد، رهبران دینی و مقامات دولت فدرال و دولت‌های محلی ایراد شد که از اظهارات او به گرمی استقبال کردند.

گفته شده که ولادیمیر پوتین یک مسیحی مومن است اما تنها در سال‌های اخیر است که او، ظاهرا برای تحکیم موقعیت سیاسی خود در میان قشرهای محافظه‌کار، از ارزش‌های سنتی و مواضع کلیسای ارتدوکس روسیه حمایت کرده است.

آقای پوتین نظام سیاسی روسیه و سیاست‌های دولت خود را دموکراتیک خوانده اما گفته است که دموکراسی مورد نظر او، با سنت‌های سیاسی و پیشینه تاریخی روسیه و خواست اکثریت مردم آن کشور منطبق است.

منتقدان ولادیمیر پوتین گفته‌اند منظور از دموکراسی منطبق با سنت های سیاسی و پیشینه تاریخی روسیه، وجود رهبری اقتدارگراست.

مطالب مرتبط