مبارزه با فلج اطفال در پاکستان دوباره قربانی گرفت

Image caption پاکستان یکی از تنها سه کشور در جهان است که فلج اطفال در آن همچنان شایع است

مردان مسلح دو پلیس را در شمال غرب پاکستان کشتند. این دو پلیس مسئول تامین امنیت ماموران برنامه واکسن فلج اطفال در این منطقه بودند.

یک مامور واکسن فلج اطفال هم در یک حمله جداگانه کشته شد.

این دو پلیس با موتور سیکلت از شهر سوابی به شهر توپی پاکستان می رفتند که به آنها حمله شد. یکی از ماموران برنامه واکسیناسیون فلج اطفال هم در حومه پیشاور به قتل رسید.

این حمله ها تازه ترین مورد از یک رشته حملات علیه ماموران برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در پاکستان است.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما طالبان با برنامه واکسن فلج اطفال مخالف است و آن را سرپوشی برای برنامه های خرابکاری بین‌المللی می‌داند.

بیش از یک دهه است که گروه‌های اسلام‌گرا حملات سازمان‌یافته‌ای را علیه تیم‌های امدادی و پزشکی در این منطقه انجام می‌دهند. آنها فعالیت این سازمان‌ها را بخشی از توطئه غربی‌ها برای عقیم کردن مسلمانان می‌دانند.

اما این هفته یکی از مدارس مذهبی در پاکستان که در میان گروههای مختلف طالبان نفوذ دارد از برنامه واکسیناسیون مبارزه با فلج اطفال حمایت کرد و گفت این برنامه غیر‌اسلامی نیست.

پاکستان یکی از تنها سه کشور در جهان است که فلج اطفال همچنان در آن شایع است. از دلایل اصلی آن مقابله گروههای جهادی با برنامه واکسیناسیون فلج اطفال است. نیجریه و افغانستان دو کشور دیگری هستند که فلج اطفال در آنها ادامه دارد.

این رشته از حملات جدید علیه برنامه واکسیناسیون فلج اطفال توسط ملا فضل الله که در حال حاضر رهبر طالبان است در سال ۲۰۰۵ آغاز شد. بعد از آنکه نیروهای آمریکایی اسامه بن لادن رهبر القاعده را در یک عملیات مخفی در سال ۲۰۱۱ به قتل رساندند خشونت ها علیه کارمندان سازمان های بهداشتی و درمانی شدت گرفت.

مطالب مرتبط