شرح حال شوهر عمه اعدام شده رهبر کره شمالی

Image caption جَنگ سونگ تِک در جلسه هیئت مرکزی حزب کمونیست کارگری کره شمالی دستگیر شد

جَنگ سونگ تِک، شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر این کشور پیش از برکناری، محاکمه و اعدام فوری اش در دسامبر سال ۲۰۱۳، یکی از چهره های اصلی حکومت به شمار می آمد.

جَنگ سونگ تِک به عنوان معاون کمیسیون پرقدرت دفاع ملی، در قلب رهبری این کشور کمونیستی جایگاه بلند مرتبه ای داشت.

پیوند خانوادگی او – و نیز رابطه نزدیکش با کیم جونگ ایل؛ رهبر پیشین کره شمالی – گمان ها را بر آن برده بود که رهبر جوان کره شمالی زیر نفوذ او قرار دارد.

چند تن از ناظران جَنگ سونگ تِک را قدرت اصلی پشت پرده در حکومت کیم می دیدند، که به برادرزاده بی تجربه همسرش، اندرز و مشاوره می دهد.

تصاویر مراسم خاکسپاری کیم پدر، رهبر پیشین کره، کیم جونگ اون را نشان می داد که در کنار خودرو حمل کننده تابوت پدرش راه می رود در حالی که جَنگ تنها به فاصله چند قدم در پشت او قرار داشت.

حذف آقای جَنگ نشانگر چرخش عمده ای در دستگاه رهبری کره شمالی به شمار می آید.

"بازآموزی"

جَنگ سونگ تِک، یک کهنه سرباز و مدیر حزبی، با چیرگی بر چندین شکست جایگاه خود را در قلب دستگاه رهبری کره شمالی محکم کرد.

بر اساس گزارش ها، هنگامی که این مرد جوان پرجذبه کایونگ هیل، خواهر کوچکتر کیم جونگ ایل، را در دانشگاه ملاقات کرد، روابط میان آنها آغاز شد.

کیم ایل سونگ، رهبر پیشین، با این پیوند مخالفت کرد چرا که این دو از طبقه های اجتماعی متفاوتی بودند. او جَنگ سونگ تِک را مجبور ساخت تا دانشگاه خود را عوض کند.

Image caption جَنگ سونگ تِک در قلب هیات حاکمه کره شمالی قرار داشت

هرچند پس از التماس و خواهش دخترش از نظرش برگشت و اجازه ازدواج آن دو را داد. حاصل این پیوند یک فرزند دختر بود که گفته می شود از دنیا رفته است.

در اوایل سال دهه ۱۹۷۰ میلادی، جَنگ سونگ تِک به بخش اداری حزب کارگران کره ای پیوست و رفته رفته به رده های بالای این حزب راه یافت.

یک دهه بعد، او به عنوان رییس نهادی که تمام دیگر سازمان های دولتی و نظامی را در درون حزب نظارت می کرد، به طور پایدار در رده های قدرت جایگاه خود را محکم ساخت.

در آن هنگام او به عنوان یکی از قدرتمندترین چهره های سیاسی کشور شناخته می شد. اما در میانه های سال ۲۰۰۴، با وجود جایگاهش در خانواده کیم، از دیده ها ناپدید شد.

گزارشی به نقل از سازمان اطلاعاتی کره جنوبی، خبر داد که او در پیونگ یانگ در حبس خانگی به سر می برد. برخی گزارش های دیگر بر این باور بودند که او برای دوره "بازآموزی" فرستاده شده بود.

هنوز علت کنار گذاشتن او از قدرت به روشنی معلوم نیست، هرچند تحلیلگران بر این گمان اند که شاید او نفوذ بسیار زیادی را در دستگاه قدرت به دست آورده بود.

در هر صورت، جَنگ سونگ تِک تا سال ۲۰۰۶ در انظار عمومی آشکار نشد. هرچند، پس از این سال، به نظر می رسد که دوره بازآموزی او سریع پیش رفته است.

"دوستی همجوار"

در اواخر سال ۲۰۰۷، جَنگ سونگ تِک رییس یک اداره حزبی شد که کار نظارت بر پلیس و دادگستری را به عهده داشت.

Image caption کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی قدرتش را تثبیت می کند

رسانه های دولتی به طور گسترده ای حضور وی را در کنار کیم جونگ ایل در بازدیدهای رسمی سراسر کشور گزارش می دادند.

ناظران همچنین گمان می برند که جَنگ سونگ تِک پس از آن که کیم جونگ ایل در سال ۲۰۰۸ بر اثر سکته مغزیش دچار ناتوانی شد، در مهار اوضاع نقش چشمگیری را بازی کرد.

با انتصاب او در کمیسیون دفاع ملی در سال ۲۰۰۹، جایگاه رهبری کلیدی وی رسمیت یافت. مقام او حتی در سال ۲۰۱۰ و زمانی که بالاترین معاون تشکیلات ارتش نامیده شد، ارتقا بیشتری پیدا کرده بود.

در آن زمان، این اقدام گماشتن فردی کلیدی در این مقام تعبیر شد که تضمین کننده جابه جایی آرام قدرت از پدر به پسر در صورت مرگ کیم جونگ ایل بود.

هنگامی که خبر درگذشت کیم جونگ ایل در کمتر از دو سال بعد منتشر شد، جَنگ چهره برجسته ای در آیین های بزرگداشت دولتی برای رهبر فقید به شمار می آمد.

ماه ها بعد، در اوت ۲۰۱۲، در دیگر نشانه ای از حضور سیاسی پرنفوذش، جَنگ سونگ تِک با هو جینتائو، رییس جمهوری وقت چین ملاقات کرد.

دیدار او از پکن بیشتر بر مسایل اقتصادی متمرکز بود- علامتی که نشان می دهد شاید او می خواسته تا به بهبود اقتصاد راکد کره شمالی اقدام کند.

رسانه های دولتی چین به نقل از آقای هو جینتائور گفتند: " جَنگ سونگ تِک کارهای بسیاری برای گسترش دوستی همجوار میان چین و کره شمالی" انجام داده بود. هر دو طرف سپس قراردادهای اقتصادی بسیاری را به امضا رساندند.

در دسامبر سال ۲۰۱۳، رسانه های دولتی کره شمالی اعلام کردند که آقای جَنگ به دلیل "اعمال مجرمانه" از مقامش برکنار شده است.

در جلسه هیئت مرکزی حزب کمونیست کارگری کره شمالی -حزب حاکم- او به انجام اعمال چون "اقدام ضدحزبی، ضدانقلابی و زد و بندهای دسته‌ ای" متهم شد بود که "اتحاد و یکپارچگی حزب را به خطر می انداخت."

گزارش های دولتی اعلام کردند که "جنگ تظاهر می‌کرد از حزب حمایت می‌کند اما خود را درگیر زدو بندهای پشت پرده کرد و جذب دسته‌بندی‌هایی شد که رویایی متفاوت در سر داشتند."

تنها چند روزی پس از آن بود که جَنگ در برابر یک دادگاه نظامی ویژه که او را به جرم خیانت گناهکار شناخت حضور یافت.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، دادگاه او را به عنوان فردی "پست تر از سگ" توصیف کرد که "برای خود دارودسته ای به راه انداخته و به عنوان رییس این گروه فرقه ای جدید، با ارتکاب جنایات شنیع قصد سرنگونی دولت را داشته است."

او بی درنگ اعدام شد.

گذشته از این که این رویداد نشانه ی از تغییراتی کلان در دستگاه رهبری کره شمالی به شمار می آید، سرنگونی پرماجرا و نمایشی او نیز پرسش های را در این مورد برانگیخته است که اکنون چه کسی نقش "گوش" کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی را برعهده گرفته است.

مطالب مرتبط