ماندلا و آمریکا، ورای ستایش‌های پرشور

شاید هیچکس به اندازه نلسون ماندلا، مورد ستایش رهبران جهان قرار نگرفته باشد. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ماندلا را قهرمان خوانده و گفته است که فعالیتهای سیاسی خود او نیز با جنبش ضد تبعیض نژادی دهه ۱۹۸۰ در آمریکا شروع شده بود. شاید امروز چنین به نظر آید که روسای جمهوری آمریکا و دیگر مقام‌های این کشور، همواره مخالف رژیم تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی بوده اند و مدافع مبارزات ماندلا و کنگره ملی آفریقای او. اما واقعیت تاریخی به گونه دیگری است.

طی بیست و هفت سالی که ماندلا در زندان رژیم آپارتاید بود، دولت‌های پیاپی در ایالات متحده و دیگر کشورهای غرب، با آن رژیم یا همکاری کردند یا دست کم تحمل اش کردند. تنها در سالهای آخر حبس ماندلا بود که جنبش ضد تبعیض نژادی آفریقای جنوبی به رسمیت شناخته شد و مورد حمایت قرار گرفت.

البته قدرتهای غربی، از ۱۷ سال پیش از زوال سیستم تبعیض نژادی، حکومت سفیدپوست آن کشور را به درجات مختلفی تنبیه می کردند. در سال ۱۹۷۷، سازمان ملل متحد در واکنش به قتل دانش آموزان در محله سیاهپوست نشین شهر سووتو، آفریقای جنوبی را تحریم تسلیحاتی کرد. از سال ۱۹۸۵، ایجاد محدودیتهای اقتصادی هم در دستور کار قرار گرفت. بانک آمریکایی چیس منهتن زیر فشار قطع رابطه با آفریقای جنوبی، خواهان بازپرداخت وامهایش به آن کشور شد. دیگر بانکهای آمریکا و اروپا نیز سرمایه های شان را از آفریقای جنوبی بیرون کشیدند. در سالهای پس از آن، کنگره و دولت آمریکا سرمایه گذاری، مبادلات تجاری و اعطای وام به آفریقای جنوبی را متوقف کردند.

اما در سال ۱۹۸۱، زمانی که حکومت آپارتاید در اوج قدرت بود، رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، به تلویزیون سی بی اس گفت که از رژیم آفریقای جنوبی حمایت می کند، به این دلیل که آفریقای جنوبی "در هر جنگی که درگیرش بوده ایم در کنار ما جنگیده است، و کشوری است که تولید مواد معدنی اش، از نظر راهبردی برای جهان آزاد حیاتی است."

Image caption سالهای حبس ماندلا مقارن با بیست و پنج سال آخر جنگ سرد میان شرق و غرب بود

باید توجه داشت که سالهای حبس ماندلا مقارن با بیست و پنج سال آخر جنگ سرد میان شرق و غرب بود. رویارویی آمریکا و شوروی در صحنه جهانی، رابطه میان آنها با کشورهای دیگر را تعیین می کرد. رهبران آمریکا و سران رژیم حاکم بر آفریقای جنوبی، خود را در مقابله با نفوذ کمونیسم، همپیمان می دیدند، و همین موضوع، تبعیض نژادی و سرکوب حقوق بشر را زیر سایه می گرفت. نباید فراموش کرد که کنگره ملی آفریقا (ای ان سی) در مبارزه با آپارتاید از پشتیبانی اتحاد شوروی برخوردار بود و به مدت چندین سال متحد حزب کمونیست آفریقای جنوبی بود. در آن سالها، ایالات متحده از بیم روی کارآمدن حکومتهای کمونیستی در بسیاری از کشورها از رژیم های خودکامه حمایت می کرد.

تحولات پس از سقوط رژیم آپارتاید و شعار معروف "ببخش ولی فراموش نکن" ماندلا، گاه باعث از یاد رفتن این واقعیت می شود که خود ماندلا بود که شاخه نظامی ای ان سی را در دهه ی ۱۹۶۰ و پیش از زندانی شدن اش، بنیان نهاد. بر همین قرار، اغلب از یاد می رود که آمریکا سالها ای ان سی را در فهرست گروههای تروریستی جای داده بود.

از میانه دهه ی ۱۹۸۰ اما، اوضاع دگرگون شد. عامل این دگرگونی تا اندازه زیادی رسانه ها بودند. قیام همگانی سیاهان آفریقای جنوبی که از سال ۱۹۸۴ آغاز شد، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان – و از جمله در مطبوعات و شبکه های تلویزیونی آمریکا – یافت و افکار عمومی آن کشور را تحت تاثیر قرار داد. کنگره آمریکا که اکثریت آن در دست دموکراتها بود، سرانجام در سال ۱۹۸۶ تحریم های اقتصادی علیه حکومت آفریقای جنوبی را از تصویب گذراند.

رونالد ریگان این قانون را وتو کرد، اما کنگره با تکیه بر حق رد وتوی خود، به تحریمها جنبه اجرایی بخشید. در باره اثربخش بودن این تحریم ها سئوالهای فراوانی مطرح بوده است، آنچه بیش از تحریم به سقوط رژیم آپارتاید سرعت بخشید، فروپاشی اتحاد شوروی بود. تنها سه ماه بعد از فروریختن دیوار برلین، ماندلا از زندان آزاد شد. فردریک دیکلرک، آخرین رئیس جمهوری رژیم آپارتاید به صراحت گفت حالا که دیگر ترس از روی کار آمدن حکومت کمونیستی در آفریقا جنوبی از میان رفته، حاضر است با مخالفان به رهبری ماندلا وارد مذاکره شود.

در جربان مبارزات ای ان سی با حکومت تبعیض نژادی، معمر قذافی، رهبر لیبی، و فیدل کاسترو، رهبر کوبا، از پشتیبانان اصلی کنگره ملی آفریقا و ماندلا بودند، و ماندلا هم پس از آن که روی کار آمد، به آنها پشت نکرد. این رویکرد ماندلا، در مواردی چند به ناخشنودی ایالات متحده انجامید. ماندلا پس از آزادی از زندان، چند بار به لیبی رفت تا برای مبارزاتش کمک مالی بگیرد. در سال ۱۹۹۷، هنگامی که در جایگاه رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، قصد دیدار از لیبی را داشت، در پاسخ به ناخرسندی وزارت خارجه آمریکا از این دیدار، گفت: "چه تکبری! به ما امر کنند دوستانمان چه کسانی باشند."

در دیدار با قذافی هم، از کشور هایی که "نقش ژاندارم دنیا را بازی می کنند" انتقاد کرد. هر چند همیشه حامی سرسخت بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا بود، در سال ۱۹۹۸، در جریان نشست کشورهای غیرمتعهد، میزبان فیدل کاسترو شد، کسی که ماندلا او را "منبع الهام برای همه مردم آزادیخواه" لقب داد. ماندلا مخالفت خود با حمله آمریکا به عراق را هم پنهان نمی کرد.

مطالب مرتبط