کره شمالی تجار کشورش را از چین فراخواند

کیم جونگ اون
Image caption تحلیلگران ظن این را دارند که رهبر جوان کره شمالی در حال تصیفه افرادی است که به آقای جَنگ سونگ تِک نزدیک هستند

براساس گزارشها از کره جنوبی، دولت کره شمالی از تجار خود در چین خواسته است تا به کشور برگردند.

منابع خبری به خبرگزاری "یون هاپ" کره جنوبی گفته‌اند که مقامات پیونگ یانگ از تجار فعال در منطقه شمال شرقی چین خواسته‌اند تا به کشور بازگردند.

این افراد با هدف ارتقا سطح روابط تجاری و همچنین سرمایه‌گذاری به چین رفته بودند.

این خبر چند روز پس از اعدام جَنگ سونگ تِک، شوهر‌عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر می‌شود.

برکناری و اعدام جَنگ سونگ تِک مهم‌ترین اتفاق سیاسی در کره شمالی پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون بجای پدرش کیم جونگ ایل ارزیابی می‌شود.

تحلیلگران ظن این را دارند که رهبر جوان کره شمالی در حال تصفیه افرادی است که به آقای جَنگ سونگ تِک نزدیک هستند. شوهر عمه آقای اون از افراد پرقدرت در رژیم کره شمالی بود و محور اصلی روابط بویژه تجاری با پکن بود.

چین که تنها متحد و اصلی‌ترین شریک تجاری پیونگ یانگ به شمار می‌آید، اعدام آقای جنگ را یک "مسئله داخلی" توصیف کرد و در همین رابطه یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین گفت: "به عنوان یک کشور همسایه، امیدواریم کره شمالی ثبات را حفظ کند."

آقای جَنگ در اوت ۲۰۱۲، به چین سفر کرد و با هو جینتائو، رییس جمهور وقت چین ملاقات داشت.

رسانه‌های دولتی چین به نقل از آقای هو جینتائو گفته بودند که "آقای جَنگ کارهای بسیاری برای گسترش دوستی همجوار میان چین و کره شمالی" انجام داده. هر دو طرف سپس قراردادهای اقتصادی بسیاری از جمله توسعه دو منطقه اقتصادی ویژه را به امضا رساندند.

"پست‌تر از سگ"

جَنگ سونگ تِک از سال ۱۹۹۲ به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری در آمد و یکی از اعضای ارشد این حزب بود.

او از سال ۲۰۱۱ معاون کمیسیون دفاع ملی، بالا‌ترین نهاد نظامی کره شمالی شده بود.

جَنگ سونگ تِک که ۶۷ سال داشت در سال ۱۹۷۲ با خواهر کیم جونگ ایل رهبر سابق کره شمالی ازدواج کرده بود.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، دادگاه او را به عنوان فردی "پست تر از سگ" توصیف کرد که "برای خود دارودسته ای به راه انداخته و به عنوان رییس این گروه فرقه‌ای جدید، با ارتکاب جنایات شنیع قصد سرنگونی دولت را داشته است."

او بی درنگ اعدام شد.

مطالب مرتبط