هشدار آمریکا در مورد اقدامات 'تحریک آمیز' کره شمالی در پی اعدام سونگ تِک

از راست: رهبر کره شمالی، عمه او و شوهر عمه اش
Image caption اعدام شوهر عمه رهبر کره شمالی باعث نگرانی نسبت به ثبات در این کشور شده

ایالات متحده آمریکا در پی اعدام یکی از دولتمردان پرنفوذ کره شمالی، از پیونگ یانگ خواسته است تا از هرگونه اقدامات تحریک آمیز خودداری کند.

کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کرد که جَنگ سونگ تِک، شوهر عمه کیم جونگ اون رهبر این کشور را به اتهام "خیانت" اعدام کرده است.

این حرکت نگرانی هایی را در باره ثبات در این کشور هسته ای نهانکار و سرکوبگر برانگیخته است.

آمریکا اعلام کرد در حال رایزنی با متحدان منطقه ای خود است.

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که در باره این که چه اتفاقی ممکن است در داخل رژیم کره شمالی رخ دهد، گمانه زنی نخواهد کرد. اما اعدام آقای جَنگ "یک عمل باورنکردنی خشن" بوده که پیشینه وحشتناک حقوق بشر حکومت کره شمالی را تایید می کند.

خانم هرف به خبرنگاران گفت: "ما گفت وگوهای خود را با متحدان و شرکای مان در منطقه درباره شرایط داخلی کره شمالی افزایش خواهیم داد."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: "کره شمالی این اختیار را دارد که بین ادامه دادن به انزوای شدید و بینوایی مردمش یا انجام تعهداتش و بازگشت به جامعه جهانی یکی را انتخاب کند."

او گفت آمریکا به کره شمالی "هشدار خواهد داد که از اقدامات تحریک آمیز خودداری کند" چرا که چنین اموری "هیچ نفعی برای ثبات منطقه ای" به همراه نداشته است.

گفتگوهای بین المللی با هدف متقاعد کردن کره شمالی به منظور نابودی بمب های هسته ای و کاهش موضع گیری های تهدید آمیزش در برابر جامعه بین المللی در ازای دریافت کمک های مالی و غذایی، بارها شکست خورده است.

'پست تر از سگ'

اعدام جَنگ سونگ تِک، شوهر‌عمه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، نگرانی‌ها از ثبات در این کشور اتمی را افزایش داده است.

در واکنش به این اقدام، کره جنوبی وضعیت آماده‌باش اعلام کرده است.

پارک گن-هیه، رئیس جمهوری کره جنوبی معتقد است که حکومت کره شمالی با اعمال ارعاب تلاش می‌کند که موقعیت رهبر جوان این کشور را تثبیت کند.

اما کره شمالی می گوید که جنگ سونگ تک قصد براندازی حکومت را داشت.

برکناری و اعدام جَنگ سونگ تِک مهم‌ترین اتفاق سیاسی در کره شمالی پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون بجای پدرش کیم جونگ ایل ارزیابی می‌شود.

خانم پارک گن-هیه همچنین گفته است که روابط ناپایدار کره شمالی و کره جنوبی در پی کنار گذاشته شدن جَنگ سونگ تِک به احتمال زیاد بدتر خواهد شد.

خبرگزاری کیودو ژاپن هم به نقل از یوشیهیده سوگا، وزیر ارشد کابینه این کشور گفت: "ژاپن به دقت آخرین وضعیت را زیر نظر دارد".

چین که تنها متحد و اصلی ترین شریک تجاری پیونگ یانگ به شمار می آید، اعدام آقای جنگ را یک "مسئله داخلی" توصیف کرد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین گفت: "به عنوان یک کشور همسایه، امیدواریم کره شمالی ثبات را حفظ کند".

آقای جَنگ در اوت ۲۰۱۲، به چین سفر کرد و با هو جینتائو، رییس جمهور چین ملاقات داشت.

رسانه های دولتی چین به نقل از آقای هو جینتائو گفته بودند که "آقای جَنگ کارهای بسیاری برای گسترش دوستی همجوار میان چین و کره شمالی" انجام داده بود. هر دو طرف سپس قراردادهای اقتصادی بسیاری از جمله توسعه دو منطقه اقتصادی ویژه را به امضا رساندند.

جَنگ سونگ تِک معمولا در کنار کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیده می‌شد و بسیاری او را قدرت اصلی پشت سر رهبری می‌دانستند.

جَنگ سونگ تِک از سال ۱۹۹۲ به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری در آمد و یکی از اعضای ارشد این حزب بود.

او از سال ۲۰۱۱ معاون کمیسیون دفاع ملی، بالا‌ترین نهاد نظامی کره شمالی شده بود.

جَنگ سونگ تِک که ۶۷ سال داشت در سال ۱۹۷۲ با خواهر کیم جانگ ایل رهبر سابق کره شمالی ازدواج کرده بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، دادگاه او را به عنوان فردی "پست تر از سگ" توصیف کرد که "برای خود دارودسته ای به راه انداخته و به عنوان رییس این گروه فرقه ای جدید، با ارتکاب جنایات شنیع قصد سرنگونی دولت را داشته است."

او بی درنگ اعدام شد.

مطالب مرتبط