اتحادیه اروپا گفتگو با اوکراین را درباره توافقنامه تجاری متوقف کرد

حامیان
Image caption آقای یاکونویچ پبیشتر گفته بود که او تحت فشار روسیه مجبور شده است که در ماه نوامبر و علیرغم انتظارات، از امضای قرداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا سرباز زند

اتحادیه اروپا تلاش‌ها برای امضای موافقت‌نامه تجاری با اوکراین را به حالت تعلیق درآورده است.

گفته شده که دلیل این تعلیق، نبود "تعهدات شفاف" از سوی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین، برای امضای این قرارداد بوده است.

همزمان گزارش شده که جان مک‌کین، سناتور آمریکایی، در سخنانی به تظاهرکنندگان مخالف دولت که در پایتخت جمع شده‌اند گفته است که آمریکا از خواست آنها برای پیوستن به اتحادیه اروپا، حمایت می‌کند.

او افزوده است که اوکراین اروپایی بهتر و اروپا اوکراینی بهتر را می‌سازد.

ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت اوکراین در خیابان‌های پایتخت تجمع کرده‌اند.

آنها با اقدام دولت برای مخالفت با امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا مخالفند.

آقای یاکونویچ پیشتر گفته بود که تحت فشار روسیه مجبور شده است که در ماه نوامبر و علی‌رغم انتظارات، از امضای قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا سرباز زند.

مقامات اتحادیه اروپا انتظار داشتند که رهبر اوکراین در جلسه سران این کشورها این قرار داد را امضا کند.

موافقان قرارداد، می‌گویند که این معاهده، اوکراین را به اتحادیه اروپا نزدیکتر می‌کند و عدم امضای آن اکنون باعث دوری کشور از اروپا شده است.

همزمان روسیه به اوکراین فشار می‌آورد که از امضای این قرارداد منصرف شود چرا که باعث می‌شود کالاهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بازارهای روسیه را قبضه کند.

روسیه، اوکراین و برخی دیگر از جمهوری های اتحاد شوروی سابق به لحاظ اقتصادی به هم نزدیک هستند.

از زمان عدم امضای این قرارداد از سوی آقای یاکونوویچ تاکنون، ده‌ها هزار نفر از مخالفان وی در موارد مختلف به خیابان‌ها ریخته‌اند، که در مواردی منجر به خشونت شده است.

امروز نیز در پی اعلام تظاهرات طرفداران و مخالفان، ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین در پایتخت این کشور، این نگرانی تشدید شده که این اعتراض‌ها به درگیری منجر شود.

فعالان و احزاب مخالف امیدوار هستند که امروز یکشنبه ۱۵ دسامبر که روز "شان و کرامت انسانی" نام گذاری شده، صدها هزار نفر از مردم در میدان استقلال این کشور تجمع کنند.

طرفداران رئیس جمهور در منطقه دیگری از شهر تجمع کرده‌اند.

رهبران معترضان از آنها خواسته‌اند تا هوشیار باشند تا برای درگیری با حامیان دولت "تحریک" نشوند.

مطالب مرتبط