بزرگترین درخواست کمک در تاریخ سازمان ملل؛ شش و نیم میلیارد دلار برای سوریه

Image caption دو کودک سوری در اردوگاه آورگان در دره بقاع در چند کیلوتری مرز لبنان

سازمان ملل برای سوریه درخواست شش و نیم میلیارد دلار کمک کرده که در تاریخ شصت و هشت ساله این سازمان بی‌سابقه است. سازمان ملل تخمین می‌زند در سال ۲۰۱۴ تقریبا هفتاد و پنج درصد جمعیت ۲۲.۴ میلیون نفری سوریه به کمک‌های بین‌المللی نیازمند خواهند بود.

این سازمان تابستان امسال برای سوریه درخواست ۴.۴ میلیارد دلار کمک کرده بود.

آنتونیو گوتیرز، کمیسیونر عالی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل می‌گوید: "ما با شرایط ترسناکی روبرو هستیم، تا پایان سال ۲۰۱۴ بیشتر جمعیت سوریه یا آواره شده یا نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند."

وضعیت سوریه "فراتر از چیزی است که سالیان سال دیده‌ایم و این نیاز به راه حل سیاسی را بسیار بیشتر می‌کند."

بارونس اِیموس فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، بحران این کشور را یکی از "بدترین بحران‌های عصر حاضر" دانسته و گفته آورگان سوری "فکر می‌کنند دنیا آنها را فراموش کرده است."

سازمان ملل تخمین می‌زند ۶.۳ میلیون نفر در سوریه آواره شده‌اند از این رو از شش و نیم میلیارد دلار درخواستی، ۴.۲ میلیارد دلار به آوارگان اختصاص داده شده است.

بیش از دو میلیون سوری به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و لبنان گریخته‌اند و نیمی از آنها که در کشور مانده‌اند (۱۱ میلیون نفر) برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند.

با رسیدن سرما اوضاع مردم درمانده وخیم‌تر شده است و سازمان‌های بین‌المللی برای رساندن دارو و غذا به مناطق درگیری شورشیان با نیروهای دولتی، با مشکل روبرو هستند و در مناطقی که محاصره شده‌اند، مردم از کمک‌ها محروم مانده‌اند.

بر اساس تحقیقی که کمیته نجات بین المللی (IRC) انجام داده قحطی بشدت مردم سوریه را تهدید می‌کند و قیمت نان پنج برابر شده است.

این تحقیق می‌گوید از هر پنج سوری چهار نفر قحطی نان را بزرگترین ترس خود می‌دانند.

در بیش از دو سالی که از بحران سوریه می‌گذرد حدود صد هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط