تازه‌ترین آمار کشته شدگان درگیری‌های ارتش نیجریه با اسلامگرایان

Image caption این آمار سازمان ملل شامل کسانی که در عملیات نظامی کشته شده اند نمی‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید از ماه مه امسال که در شمال شرقی نیجریه حالت فوق العاده اعلام شده است، بیش از ۱۲۰۰ نفر در خشونت‌های مرتبط با اسلامگرایان افراطی کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش مقام های سازمان ملل متحد، این افراد در حملات گروه «بوکو حرام» و در درگیری های این گروه با نیروهای دولتی در ایالت های آداماوا، بورنو و یوب کشته شده اند.

این آمار همچنین شامل شورشیانی می‌شود که در حملات متقابل نیروهای امنیتی دولتی کشته شدند.

از هنگام اعلام حالت فوق العاده، این نخستین بار است که شمار تلفات توسط یک نهاد مستقل منتشر شده است.

گروه «بوکو حرام» از سال ۲۰۰۹ میلادی برای تاسیس یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه بارها دست به حملات مرگبار زده است.

بوکو حرام بر این باور است که نیجریه توسط گروهی از بی‌دینان اداره می‌شود.

این گروه همچنان مخالف شیوه زندگی و اداره حکومت به شیوه غربی است. از جمله بر آن است که پوشیدن پیراهن و شلوار و همچنین برگزاری انتخابات باید در کشور ممنوع شود.

«اطلاعات بسیار کم»

Image caption بوکو حرام بر این باور است که نیجریه توسط گروهی از بی‌دینان اداره می‌شود

سخنگوی دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید که در سال ۲۰۱۳ میلادی، اوضاع در شمال شرقی نیجریه به طور فزاینده‌ای نگران کننده بوده است.

این سازمان می افزاید که از زمان اعلام حالت فوق العاده، ۴۸ حمله جداگانه مربوط به «پیکارجویان بوکو حرام» در منطقه رخ داده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های انسان دوستانه سازمان ملل متحد گفت که «اطلاعات در باره این وضعیت یعنی شمار کسانی که آواره شده‌اند و مردمانی که به ایالات همسایه گریخته‌اند بسیار کم» است.

در ماه مه سال جاری، حالت فوق العاده در ایالت بورنو با مرکزیت میدوغوری و دو ایالت دیگر آداماوا و یوب اعلام شد و همزمان نیروهای نظامی بسیاری به مناطق زیر نفوذ این گروه اسلامگرای افراطی اعزام شدند.

حملات گروه «بوکو حرام» با وجود عملیات گسترده ارتش همچنان ادامه دارد.

ارتش در آغازظاهرا برای توقف شکل گیری حملات هماهنگ شده اسلامگرایان افراطی، شبکه تلفن همراه را در منطقه از کار انداخت.

گروه «بوکو حرام» در سال ۲۰۰۲ در شهر میدوغوری، مرکز ایالت بورنو پایه ریزی شد و همین شهر در سال ۲۰۰۹ شاهد نخستین شورش‌های این گروه بود.

ترجمه اسم رسمی این گروه «جمعیت متعهد به اشاعه تعالیم پیغمبر اسلام و جهاد» است اما ساکنان شهر میدوغوری، آن را به زبان محلی هائوسا، بوکو حرام می‌خوانند که معنی آن «حرام بودن آموزش غربی» است.

مطالب مرتبط