نامه فرهنگیان تاجیک به رحمان برای محاکمه عادلانه زید سعیدف

زید سعیدف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption زید سعیدف در بنیاد چند ساختمان در شهر دوشنبه، از جمله آسمان خراش موسوم به "دوشنبه پلازا" در مرکز این شهر، سهم داشته است

قضیه زید سعیدف محبوبیت او را در میان مردم کاهش نداده، بلکه مناسبت خیرخواهانه روزافزون آدمان به تقدیرش هرچه بیشتر مشاهده می‌شود.

این مطلب در نامه‌ای عنوانی امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، از سوی چهار نفر از فرهنگیان تاجیک مطرح شده است. زیر این نامه شاعران معروف گلرخسار صفی، مومن قناعت و دانشمندان محمدشاه هلالف و موسی دینارشایف امضا کرده‌اند.

در متن این نامه که روز سه‌شنبه‌ 17 دسامبر منتشر شد، نخست از امامعلی رحمان به عنوان رهبر تاجیکستان توصیف و سپس از قضیه زید سعیدف اظهار نگرانی شده است:

“زید سعیدف میان مردم واقعاً هم معروفیت و محبوبیتی را صاحب گشته است، محبوبیتی را که در جامعه تنها با خصلتهای حمیده انسانی می‌توان دریافت نمود. سهمی دارد نظررس در رهایی مردم از ورطه جنگ. شخصیست موفق در جاده‌های مختلف فعالیت، بغایت خاکسار، غم‌شریک آدمان، معرفت پرور، دارای ننگ و ناموس ملی، همت و سخاوتش عبرت‌آموز."

در این نامه همچنین خطاب به آقای رحمان آمده است: "فعالیت دولتی و اجتماعی‌اش بیانگر صداقت به سیاست ایجادکارانه شماست و با پیروی از این سیاست به خاطر آبادی کشور و بهبودی مردم کارهای زیادی را به سامان رسانده است."

در ادامه‌، فرهنگیان از سهم زید سعیدف در بنیاد مجتمع “دوشنبه پلازا”، باختمانی 23 طبقه در مرکز شهر دوشنبه، یادآور شده و همچنان ذکر کرده‌اند که این تاجر معروف چند دختر را از نواحی کوهستانی به دوشنبه برای تحصیل دعوت کرده و مبالغ ضروری را برای آنها تأمین می‌کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گلرخسار صفی، شاعر معروف از جمله کسانی است که زیر نامه به رئیس جمهور برای رسیدگی منصفانه به قضیه زید سعیدف امضا گذاشته‌اند

مؤلفان نوشته‌اند: “زید سعیدف در ضف اولین نفران بناموس ملت بود که اهالی از سیل زیان دیده کولاب را با منزل اقامت تأمین کرده‌اند، طریق خرید سهمیه جانبداریشان را از اقدام بغایت مهم و تقدیرساز شما بابت بنیاد نیروگاه "راغون" ثابت نموده‌اند. نفری است که در اجرای سیاست دولتی حمایت از مکتب و معارف، مساعدت برای تحصیل به ساکنان کوهستان و طبقه‌های آسیب‌پذیر مردم پیش‌صف بود."

بازداشت زید سعیدف بعد از اعلام تصمیمش به تأسیس حزب سیاسی جدیدی با نام “تاجیکستان نو” صورت گرفته و مقامات او را به ارتکاب چند جرم، از جمله رشوه‌ستانی، تجاوز به ناموس و چندزنی متهم کرده‌اند.

فرهنگیان تاجیک در نامه خود به اتهامات وارده علیه آقای سعیدف اشاره‌ صریحی نکرده‌اند، اما نوشته‌اند که خصلتهای حمیده او، همت و سخاوت و سازندگی و آبادکاریش دلیل این است که "این گونه افراد نمی‌توانند به کردار ننگینی دست زنند که مقامات متهمش کرده‌اند."

در نامه فرهنگیان تاجیک آمده است: “اطمینان داریم ابتکار تأسیس حزب "تاجیکستان نو" نیز ادامه‌ همان منطق است. یعنی هدفش تقویت کوشش و تلاشهایی است به خاطر پیروی و حمایت از سیاست شما توسط فعالیت سیاسی دسته‌جمعانه نفرهایی که ملکه و مهارت خوب تخصصی دارند."

در این نامه از وضع سلامتی زید سعیدف ابراز نگرانی شده است. مؤلفان نامه نوشته‌اند که آقای سعیدف علت جسمانی مادرزادی دارد و وضع سلامتیش نیز چندان خوب نیست. فرهنگیان افزوده‌اند که عذاب و اذیت و محرومیتهایی که "قریب هفت (مقامهای ذیزبط) ماه نسبت به او روا دیده‌اند"، برای سلامتی‌اش خطر و عاقبت ناگوار بی‌بازگشت دارد.

در پایان، فرهنگیان از رئیس جمهور تاجیکستان خواستار رسیدگی عادلانه به قضیه دادگاهی زید سعیدف شده‌اند: “اطمینان داریم جز دخالت مستقیم شما به قضیه، علاج دیگری در تأمین رعایت قانون و دریافت حقیقت نیست. مطمئنیم، شخصیت زید سعیدف سزاوار چنین توجه است."

Image caption در چند ماه اخیر جانبداران زید سعیدف برای آزادی وی دست به اقداماتی زده‌اند

"برای تقویت خلاصه می‌توانیم بگوییم که همه گونه ادعا، طعنه و ملامت، شبهه و گمان عنوانی این فرد که به سنجش و تفتیش وابستگی دارند، محبوبیت او را میان مردم کاهش نداده‌اند، گذشته از این، مناسبت خیرخواهانه روزافزون آدمان به تقدیرش هرچه بیشتر مشاهده می‌شود."

در نامه فرهنگیان به رئیس جمهوری تاجیکستان آمده است که در صورت رسیدگی غیرمنصفانه به قضیه زید سعیدف، این قضیه "چون رمز بیدادگری" معرفی خواهد شد.

زید سعیدف، تاجر سرشناس و وزیر پیشین صنایع تاجیکستان، در ماه مه سال جاری هنگام بازگشت از فرانسه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت شد. ماه سپتامبر دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه او را پشت درهای بسته در ساختمان بازداشتگاه آغاز کرد.

مقامات آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان علیه آقای سعیدف هشت اتهام، از جمله رشوه‌ستانی، چندهمسری، سوءاستفاده از مقام، تقلب، تجاوز به ناموس، رابطه جنسی با فردی نابالغ، وادار کردن او به سقط جنین و اخاذی یا طمع جویی را مطرح کرده‌اند.

زید سعیدف در سخنرانی نهایی خود در جلسه دادگاهی بیشتر این اتهامات را بی‌پایه دانست. وی افزود که گواهی گرفتن از اتباع خارجی در “قضیه دادگاهی ساختگی” علیه او به آبروی تاجیکستان در عرصه بین‌المللی لطمه می‌زند.

نماینده دادستانی از دادگاه خواسته است که زید سعیدف را برای 28 سال به زندان محکوم کند. اما زمان اعلام حکم دادگاه هنوز مشخص نشده است.