روسپیان هلند خواهان مزایای بازنشستگی فوتبالیست‌ها هستند

روسپیان هلندی
Image caption روسپیگری در هلند قانونی است و روسپیان ملزم به ثبت نام نزد اتاق بازرگانی محلی هستند

روسپیان هلند خواستار برخورداری از تسهیلات بازنشستگی مشابه فوتبالیست ها شده‌اند.

به گفته وکیل یک روسپی‌خانه هلندی، از آنجا که روسپیان هم مانند فوتبالیست‌های حرفه‌ای، در عنفوان جوانی یک حرفه از نظر جسمی پر تلاش را آغاز می‌کنند و به زودی مجبور به کناره‌گیری از آن هستند، لازم است از مزایای بازنشستگی معمول برای فوتبالیست‌ها برخوردار شوند.

ویل پوست، وکیل شرکت فریا، که در نظر دارد یک عشرتکده فعال در شهر اوترخت، در مرکز هلند را خریداری کند، گفته است که "فوتبالیست‌ها و روسپیان هر دو در حرفه‌هایی اشتغال دارند که مستلزم کار جسمی دشوار برای مدتی کوتاه است و نمی‌توانند برای تمامی طول عمر در این مشاغل بمانند."

این شرکت اقداماتی سراسری را در هلند سازمان داده که هدف از آن، تلاش برای کسب مزایای بازنشستگی بهتری برای روسپیان است.

خانم پوست در توضیح نظر خود افزوده است که "البته بعضی مشتریان، زنان مسن‌تر را می پسندند اما در مجموع، مردها زنان جوانتر را ترجیح می‌دهند و در نتیجه، همه روسپیان به سرعت به سنی می‌رسند که دیگر متقاضی ندارند و باید این حرفه را کنار بگذارند و بازنشسته شوند."

او گفته که "روسپیگری هم مانند فوتبال، شغلی مناسب برای جوانترهاست" و افزوده است که روسپیان "به حرفه‌ای سخت اشتغال دارند و وقتی به سن حدود چهل سالگی می‌رسند، به احتمال زیاد باید این کار را کنار بگذارند."

وی از نهادهای مالیاتی هلند خواسته است تا ترتیبی بدهند تا کارکنان شرکت فریا از همان مزایای بازنشستگی برخوردار شوند که برای فوتبالیست‌ها منظور شده است.

وضعیت قانونی

Image caption وکیل شرکت هلندی سختی کار روسپیان را با فوتبالیست‌ها مقایسه کرده است

در صورت قبول این درخواست، روسپیان خواهند توانست هر ماه تا پنجهزار یورو را در یک صندوق بیمه بازنشستگی معاف از مالیات ذخیره کنند.

در سال ۲۰۰۲، هلند حرفه روسپیگری را قانونی کرد و طبق قوانین این کشور، زنانی که به این حرفه اشتغال دارند، باید نزد اتاق بازرگانی محل ثبت نام کنند و مالیات بر کسب بپردازند.

بعضی از روسپیان هلند دراستخدام شرکت‌های روسپیگری هستند و به عنوان کارمندان حقوق بگیر، از مزایای مشابه کارکنان سایر موسسات تجاری، از جمله حقوق و مزایای بازنشستگی برخوردار می‌شوند.

در عین حال، طرفداران اصلاحات در مقررات بازنشستگی روسپیان گفته‌اند که حقوق و مزایای بازنشستگی منظور شده برای روسپیان، زندگی آنان در دوره بازنشستگی را تامین نمی‌کند.

به گفته آنان، این وضعیت باعث می‌شود تا بعضی از فعالان در این حرفه، بیش از مدتی که مایل هستند به کار ادامه دهند زیرا در صورت بازنشسته شدن، از تسهیلات بازنشستگی کافی برخوردار نخواهند بود.

خانم پست افزوده است: "برخلاف فوتبالیست‌ها که پس از بازنشستگی هم از امکان ادامه کار در مشاغلی مانند مربیگری یا فروش وسایل ورزشی برخوردارند، پایان کار حرفه‌ای روسپیان به منزله از دست رفتن فرصت‌های شغلی مناسب برای آنان است."

موقعیت قانونی روسپیگری در کشورهای مختلف اروپایی یکسان نیست. در بعضی از این کشورها، روسپیگری به خودی خود غیرقانونی نیست اما اقدامات مرتبط با آن، مانند واسطه گری حرم محسوب می شود.

در بعضی از این کشورها هم، خودفروشان مجرم محسوب نمی‌شوند بلکه قانون، مشتریان روسپیان را مجرم می‌داند.

مطالب مرتبط