خشم نمایندگان پارلمان هند از بازداشت یک دیپلمات این کشور در آمریکا

پوستر تظاهرکنندگان
Image caption هندیها به بازداشت یک دیپلمات کشورشان اعتراض داشته و می‌گویند که آمریکا باید رفتارش را درقبال این کشور تغییر دهد

اعضای پارلمان هند از بازداشت و "رفتار غیر معمول" با یکی از اعضای دیپلماتیک این کشور در آمریکا، اظهار خشم کرده‌اند.

آروون جیتلای، رهبر حزب مخالف در مجلس علیای هند (راجیا سبها) گفته است که بازداشت این دیپلمات هندی مغایر با اصول کنوانسیون وین در مورد دیپلمات‌ها بوده است.

دیویانی کوبراگدی، معاون سرکنسول هند در نیویورک، هفته گذشته بازداشت شد. بر اساس گزارشها به وی دستبند زده شده و به هنگام بازداشت بازرسی بدنی شده است.

خانم کوبراگدی، اتهام وارد شده به وی درخصوص اظهارات غلط درباره ویزای خدمتکارش و همچنین اتهام عدم پرداخت حقوق کافی به او را رد کرده است.

خدمتکار خانم کوبراگدی، گفته است که کارفرمای او، کمتر از میزان مشخص شده بر اساس ویزای کار آمریکا به او حقوق پرداخت کرده است.

خانم کوبراگدی پس از بازداشت در دادگاه حاضر و با قرار وثیقه آزاد شد.

مقامات هندی که از اقدام علیه یکی از کارمندان دیپلماتیک خود به خشم آمده‌اند، روز گذشته در اقدامی تلافی‌جویانه دستور دادند تا حفاظ‌های امنیتی در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در دهلی‌نو ،پایتخت، برداشته شود. همچینین مقامات هندی از دیدار با یک هیات آمریکایی که به هند سفر کرده است سرباز زدند.

وزارت خارجه آمریکا تلاش کرده‌ تا اوضاع را آرام کند.

مری هرف، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است : "ما می‌دانیم که برای بسیاری در هند، این موضوعی حساس است. ما در حال بررسی داده‌های اطلاعاتی درباره این بازداشت هستیم تا مطمئن شویم که تمام اصول و مقررات رعایت شده است."

درصورت مجرم شناخته شدن، دیپلمات هندی ممکن است تا ۱۰ سال زندانی شود.

وکلای این دیپلمات هندی می‌گویند که او دارای مصونیت دیپلماتیک است.

این درحالی است که مقامات وزارت خارجه آمریکا می‌گویند که خانم کوبراگدی مصونیت کامل دیپلماتیک ندارد. براساس اظهارات وزارت خارجه آمریکا، در چهارچوب کنوانسیون وین در روابط کنسولی، این دیپلمات هندی فقط در مورد جرایم مربوط به کارش دارای مصونیت است.